Desaťtisíce Francúzov protestovali proti krajnej pravici, môže vyhrať predčasné voľby

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v sobotu v Paríži a ďalších francúzskych mestách proti krajnej pravici. Protesty zvolané odbormi, študentskými skupinami a ľudskoprávnymi organizáciami boli zamerané voči strane Národné združenie (RN) Marine Le Penovej, ktorá by podľa prieskumov mohla zvíťaziť v blížiacich sa predčasných voľbách.

15.06.2024 19:53
francúzsko, Protest, krajná pravica Foto: ,
Desaťtisíce Francúzov vyšli do ulíc, aby vyjadrili odpor voči krajnej pravici, ktorá by sa po predčasných parlamentných voľbách mohla vo Francúzsku dostať do vlády po prvý raz od druhej svetovej vojny. Na snímke protesty v Marseille.
debata (11)

Na miestach protestov nasadili 21.000 policajtov vzhľadom na očakávaných zhruba 350.000 účastníkov celkovo 150 pochodov. Polícia uviedla, že v hlavnom meste prišlo napriek daždivému a veternému počasiu demonštrovať 75.000 ľudí. V celom Francúzsku odhadla počet účastníkov na 217.000.

Emmanuel Macron Čítajte viac Macron hrá po prehre v eurovoľbách vabank. Ako môže jeho pád ovplyvniť úniu?

Odborový zväz CGT tvrdil, že Parížom pochodovalo 250.000 ľudí a v celej krajine demonštrovalo 640.000 ľudí. Parížska polícia hlásila sedem zadržaných osôb. Podľa médií došlo počas viacerých protestných pochodov k poškodzovaniu majetku a konfrontáciám demonštrantov s policajtmi. Demonštrácie sa majú konať aj v nedeľu.

Olaf Scholz, eurovoľby v Nemecku Čítajte viac Scholz nie je Macron. Predčasné voľby napriek zdrvujúcej porážke odmieta

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil predčasné voľby po neúspechu svojho centristického tábora v minulotýždňových voľbách do Európskeho parlamentu. Hlasovanie sa uskutoční v dvoch kolách 30. júna a 7. júla.

Biden France Čítajte viac Záhada Elyzejského paláca. Rozpustil Macron parlament, aby podal demisiu a tretíkrát po sebe zabojoval o funkciu prezidenta?

Prvá séria prieskumov ukázala, že RN by mohla v týchto voľbách zvíťaziť a byť schopná zostavovať budúcu vládu. V najmenej dvoch prieskumoch bola s miernym odstupom druhá ľavicová volebná aliancia Nový ľudový front, a to pred Macronovými centristami.

European Election France Čítajte viac Z politického vojačika vyrástol najobľúbenejší líder. Ako sa zrodila hviezda francúzskej krajnej pravice?
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Marine Le Penová #Emmanuel Macron