Strelec na predmestí Detroitu zranil osem ľudí, potom sa zabil

Deväť ľudí, vrátane najmenej dvoch detí, utrpelo zranenia pri streľbe na predmestí Detroitu Rochester Hills.

16.06.2024 06:30
Rochester Hills, streľba Foto: ,
Úradníci z oddelenia šerifa okresu Oakland, hasičského zboru v Rochester Hills a ďalších jurisdikcií zaisťujú miesto streľby na Brooklands Plaza Splash Pad v sobotu 15. júna 2024 v Rochester Hills (Michigan).
debata

Policajti vystopovali podozrivého, obkľúčili ho a pokúsili sa s ním nadviazať kontakt, ale podozrivý spáchal samovraždu, uviedla dnes agentúra AP s odvolaním sa na políciu.

Šerif okresu Oakland Mike Bouchard predtým povedal reportérom, že zrejme deväť, možno desať ľudí utrpelo rôzne strelné zranenia, a že podozrivý sa zrejme nachádza v dome v blízkosti miesta streľby. Úrady varovali verejnosť, aby sa miestu vyhla. Šerif pripustil, že sa nevie o nejakom pojazde medzi strelcom a postrelenými ľuďmi, ich počet úrady znížili po preverení v nemocniciach, kam boli ranení odvezení.

Strelec vošiel s autom do parku s vodnými atrakciami, vyhľadávaným rodinami ako útočisko pred letnými horúčavami, vystúpil a vypálil 28 striel z pištole Glock, ktorú opakovane nabíjal, popísal portál situáciu Detroit News s odvolaním sa na šerifa. Polícia neskôr na mieste našla pištoľ a tri prázdne zásobníky.

Podľa Boucharda ľudia padali a boli zasahovaní, keď sa snažili utiecť. „Hrozné veci, ktorých sme bohužiaľ my, ktorí pracujeme ako ochrancovia zákona, už videli až príliš veľa,“ poznamenal šerif. Útočník podľa svedkov vyzeral pokojne a neponáhľal sa, v pokoji sa vraj po streľbe vrátil k svojmu vozidlu. Práve nájdenie tohto auta o niečo neskôr pomohlo policajtom určiť, kde sa strelec ukrýva.

Nebolo jasné, či v dome, kam sa podozrivý uchýlil, boli ďalší ľudia a zbrane, poznamenala AP. Známe neboli ani podrobnosti o ranených.

„Je to pre nás v okrese Oakland očividná rana,“ povedal Bouchard s odvolaním sa na smrtiacu masovú streľbu na strednej škole v Oxforde v novembri 2021, kde vtedy pätnásťročný mladík zastrelil štyroch spolužiakov a niekoľko ďalších ľudí zranil. Rochester leží asi 24 kilometrov od Oxfordu. „Prešli sme si toľkými tragédiami,“ povedal šerif. „Viete, my ani úplne nerozumieme tomu, čo sa stalo v Oxforde. A teraz tu čelíme ďalšej tragédii,“ dodal.

Tento rok v apríli súd poslal na desať až 15 rokov do väzenia oboch rodičov Ethana Crumbleyho, ktorý zastrelil štyroch svojich spolužiakov. Vyšetrovatelia po čine zatkli aj jeho rodičov Jamesa a Jennifer Crumbleyovcov a neskôr ich obvinili zo štvornásobného neúmyselného zabitia, pretože nepodnikli kroky, ktoré by krvavému činu zabránili. Ethan Crumbley bol za svoj čin odsúdený vlani v decembri na doživotie bez možnosti predčasného prepustenia.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #streľba