USA sa nás snažia vyprovokovať k útoku na Taiwan, povedal podľa FT čínsky prezident von der Leyenovej

Čínsky prezident Si Ťin-pching pri vlaňajšom stretnutí povedal predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, že Spojené štáty sa snažia Čínu vyprovokovať k útoku na Taiwan. S odvolaním sa na nemenované informované zdroje to napísal denník Financial Times (FT).

16.06.2024 07:35
Čína, Si Ťin-pching v Elyzejskom paláci Foto: ,
Čínsky prezident Si Ťin-pching
debata (6)

Vyjadrenie prišlo na stretnutí v Pekingu v apríli minulého roka, ktoré denníku opísalo „niekoľko ľudí“. Čínsky vodca podľa nich povedal, že Washington sa pokúša Čínu preľstiť, aby na ostrov vojensky vpadla, dodal však, že sa nenechá napáliť.

Taiwanci nepanikária, vojakov však majú menej ako Čína
Video

„Výroky poskytujú pohľad do Siho uvažovania ohľadom Taiwanu, ktorý je najožehavejším bodom americko-čínskych vzťahov,“ uvádza FT. Čínsky prezident podľa jedného zo zdrojov denníka rovnaké varovanie ohľadom USA adresoval aj niektorým čínskym činiteľom. Jeho slová sa podobajú tvrdeniam niektorých čínskych akademikov alebo dôstojníkov vo výslužbe, ktorí uvádzajú, že sa Washington snaží Čínu vyprovokovať dodávkami zbraní na Taiwan aj inými krokmi.

Taiwan, Laj Čching-te Čítajte viac Bránili by Taiwanci svoju krajinu pred Čínou? Expert vysvetlil aj to, či by to urobili USA

Peking si Taiwan nárokuje ako súčasť svojho územia, aj keď ostrov desaťročia funguje ako nezávislý a demokratický štát. Si Ťin-pching uvádza, že sa Taiwan raz znovu stane súčasťou Číny, a kritizuje diplomatické kontakty iných krajín s tamojšími predstaviteľmi. USA medzitým Taiwanu poskytujú vojenskú pomoc a hlásia, že v prípade napadnutia by jej prišli na pomoc.

V čase, keď čínsky líder podľa FT zdieľal s von der Leyenovou svoju teóriu o amerických úmysloch, boli vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom obzvlášť napäté v nadväznosti na predvlaňajšiu návštevu vtedajšej šéfky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Na jar 2023 však kontakty medzi dvoma veľmocami začali opäť naberať na intenzite, čo vyústilo až do novembrovej vrcholnej schôdzky v San Francisku.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #Si Ťin-pching