Izrael pozastaví každý deň boje na 11 hodín. Majú to byť 'taktické' prestávky na uľahčenie humanitárnej pomoci

Izraelská armáda v časti južného Pásma Gazy každý deň na 11 hodín pozastaví vojenské operácie, aby uľahčila dodávky humanitárnej pomoci.

16.06.2024 08:11
Izrael, Palestína, Pásmo Gazy Foto: ,
Izraelskí vojaci vo štvrtok 13. júna 2024 neďaleko hraníc s pásmom Gazy na juhu Izraela. Armáda bojuje s palestínskymi militantmi naprieč Gazou vo vojne, ktorú vyvolal útok Hamasu na Izrael 7. októbra.
debata

Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na izraelské sily. „Taktické prestávky“, ako pauzy izraelská armáda nazýva, budú platiť do odvolania.

Boje budú pozastavené vždy medzi 8:00 a 19:00 miestneho času (7:00 až 18:00 SELČ) pozdĺž cesty, ktorá smeruje od hraničného priechodu Kerom Šalom k jednej z hlavných dopravných tepien oblasti, a potom smerom na sever.

Izraelská armáda krok, ku ktorému sa podľa svojho vyhlásenia rozhodla po konzultáciách s OSN a ďalšími medzinárodnými organizáciami, zdôvodnila tým, že umožní zvýšenie dodávok humanitárnej pomoci.

Svetový potravinový program (WFP) v týždni varoval, že kvôli bojom medzi izraelskou armádou a palestínskym radikálnym hnutím Hamas čoskoro ľuďom na juhu Gazy hrozí rovnako katastrofálna situácia ako tým na severe, pokiaľ ide o nedostatok potravín. „Situácia na juhu Gazy sa rýchlo zhoršuje,“ uviedol v piatok pri návšteve oblasti Carl Skau z WFP.

Z Rafahu na hraniciach s Egyptom bolo podľa neho vysídlených zhruba milión ľudí, ktorí sa v letnej horúčave tiesnia v preplnenej oblasti pozdĺž pobrežia. V severnej časti Gazy sa podľa Skaua zásobovanie humanitárnou pomocou trochu zlepšilo, distribúcia potravín ale stále nie je taká, aká by mala byť.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #útok na Izrael