Zelenskyj získal 85 podpisov pod deklaráciu z mierového summitu. Viaceré veľké krajiny sa nepripojili

Účastníci prvého summitu o mieri na Ukrajine v nedeľu vo vyhlásení vyzvali na návrat detí deportovaných Ruskom a na zapojenie "všetkých strán" do prípadného mierového procesu. Informuje o tom agentúra AFP.

16.06.2024 14:43
vojna na Ukrajine, mierový summit vo... Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prichádza na záverečnú tlačovú konferenciu počas summitu o mieri na Ukrajine vo švajčiarskom Obbürgene v nedeľu 16. júna 2024.
debata (73)

Základom spravodlivého mieru musí byť rešpekt k územnej celistvosti krajín, uvádza ďalej text, ktorý má ČTK k dispozícii. Delegácie z viacerých krajín vrátane Brazílie, Mexika, Saudskej Arábie alebo Indie sa k záverečnej deklarácii rokovaní vo Švajčiarsku neprihlásili.

Samit po vyše dvoch rokoch ruskej agresie na Ukrajine bol účastníkmi označovaný ako prvý krok na zložitej ceste k spravodlivému mieru. Viacerí štátnici uvádzali, že trvalé ukončenie konfliktu nemožno dosiahnuť bez Ruska, ktoré sa na rokovaniach nezúčastnilo a medzitým pokračovalo v snahe rozšíriť svoje územné zisky v susednej krajine.

„Sme presvedčení, že dosiahnutie mieru vyžaduje zapojenie všetkých strán a dialóg medzi nimi,“ uvádza záverečná deklarácia väčšiny účastníkov. „Charta Spojených národov, vrátane princípov rešpektu k územnej celistvosti a zvrchovanosti všetkých štátov, môže a bude slúžiť ako základ na dosiahnutie komplexného, spravodlivého a trvalého mieru na Ukrajine,“ pokračuje text. Na stiahnutie Rusov z okupovaných častí Ukrajiny priamo nevyzýva.

Podľa švajčiarskeho denníka Tribune de Geneve bolo vyhlásenie vydané v mene 85 krajín a medzinárodných organizácií, pričom dvojdňového podujatia sa zúčastnili stovky delegácií.

Medzi signatármi nie je žiadny člen medzinárodnej hospodárskej aliancie BRICS, do ktorej patrí aj Rusko. Okrem vyššie uvedených krajín deklaráciu nepodpísali ani Spojené arabské emiráty, Thajsko, Juhoafrická republika a Indonézia.

Časom musí nastať fáza, keď za stôl zasadnú aj zástupcovia Ruska. Nemôže sa tak ale diať za podmienok neprijateľných pre napadnutú krajinu, nerešpektujúcich Chartu OSN a najmä právo na sebaobranu, suverenitu a teritoriálnu integritu," uviedol český prezident Pavel na sociálnej sieti X.

Mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku je výnimočný, pretože sa na ňom zúčastňujú predstavitelia na najvyššej úrovni, uviedol v nedeľu slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD). Zároveň vyjadril nádej, že mierové rokovania o konflikte na Ukrajine budú pokračovať za účasti všetkých dôležitých krajín, vrátane Ruska, informuje TASR.

Blanár reprezentoval na summite vo Švajčiarsku Slovensko, pričom pripomenul, že zastupuje slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

„Pevne verím, že tento summit bude naozaj konštruktívny a bude vytvárať priestor pre ďalší pokračujúcu summit, ktorý bude konečne viesť k mierovému rokovaniu so všetkými dôležitými partnermi, ktorí sú potrební za stolom, a to sú krajiny globálneho juhu, ale predovšetkým Ruská federácia,“ povedal Blanár vo videu zverejnenom na sociálnej sieti.

Podľa šéfa slovenskej diplomacie je summit vo Švajčiarsku výnimočný tým, že sa na ňom zúčastňujú hlavy štátov a premiéri na rozdiel od predchádzajúcich podobných stretnutí, ktoré boli na úrovni politických a bezpečnostných poradcov.

Výnimočnosť prebiehajúceho summitu okrem toho spočíva aj v tom, že sú na ňom rozoberané konkrétne témy. „Je to jadrová bezpečnosť, potravinová bezpečnosť a rovnako aj humanitárne aspekty. Ja osobne sa zúčastním panelu týkajúceho sa jadrovej bezpečnosti, pretože veľmi dobre vieme, že táto bezpečnosť je veľmi dôležitá,“ uviedol Blanár s tým, že akákoľvek jadrová nehoda na Ukrajine by mohla mať dosah aj na Slovensko.

73 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine