Biden: Návrh prímeria v Gaze je najlepším spôsobom, ako pomôcť civilistom. Izrael po útokoch Hizballáhu varoval pred eskaláciou

Prezident USA Joe Biden v nedeľu využil svoje posolstvo pri príležitosti moslimského sviatku obetovania íd al-adhá na obhajobu Washingtonom podporovaného návrhu dohody o prímerí v Pásme Gazy. Podľa jeho slov ide o najlepší spôsob, ako pomôcť civilistom, ktorí trpia hrôzami vojny medzi hnutím Hamas a Izraelom, informovala agentúra AFP.

17.06.2024 06:18
debata (1)

„Zahynulo príliš veľa nevinných ľudí vrátane tisícov detí. Rodiny utiekli zo svojich domovov a videli, ako sú ich komunity zničené. Ich bolesť je nesmierna,“ uviedol Biden vo vyhlásení.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy Čítajte viac Izrael pozastaví každý deň boje na 11 hodín. Majú to byť 'taktické' prestávky na uľahčenie humanitárnej pomoci

Podľa vlastných slov je „presvedčený, že trojfázový návrh prímeria, ktorý Izrael predložil Hamasu a ktorý schválila Bezpečnostná rada OSN, je najlepším spôsobom, ako ukončiť násilie v Gaze a v konečnom dôsledku ukončiť vojnu“.

Spojené štáty naliehajú na Izrael a Hamas, aby súhlasili s dohodou o prímerí, ktorá by v počiatočnej fáze umožnila šesťtýždňové prerušenie bojov.

Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie Čítajte viac Izrael oslobodil z Gazy štyroch rukojemníkov. Zabil najmenej 210 ľudí, hlásia Palestínčania

Prezident USA v stanovisku pri príležitosti sviatku íd al-adhá vyzdvihol úsilie Bieleho domu pri obhajobe práv utláčaných moslimských menšín vrátane Ujgurov v Číne a Rohingov v Mjanmarsku. Dodal, že jeho administratíva pracuje aj na mierovom riešení konfliktu v Sudáne.

Benny Ganc Čítajte viac Ganc opúšťa Netanjahuov izraelský vojnový kabinet. Premiér ho vyzval, aby zostal

Biden prisľúbil aj boj proti islamofóbii v USA, čím sa priamo snažil osloviť amerických moslimov, ktorých hlasy budú dôležité v novembrových prezidentských voľbách, všíma si AFP.

Izrael varoval pred eskaláciou na hraniciach

Čoraz intenzívnejšie cezhraničné útoky libanonského hnutia Hizballáh na Izrael by mohli vyvolať vážnu eskaláciu, uviedol hovorca izraelskej armády Daniel Hagari.

„Rastúca agresivita Hizballáhu nás privádza na pokraj možnej rozsiahlejšej eskalácie, ktorá by mohla mať zničujúce dôsledky pre Libanon a celý región,“ povedal Hagari vo videoodkaze.

Hizballáh Čítajte viac Hizballáh v reakcii na smrť svojho veliteľa spustil veľký raketový a dronový útok na Izrael

Iránom podporované hnutie Hizballáh za uplynulý týždeň vypálilo na Izrael dosiaľ najviac rakiet a bezpilotných lietadiel za posledných osem mesiacov, počas ktorých sa na izraelsko-libanonských hraniciach pravidelne ostreľuje s izraelskou armádou v čase vojny v Pásme Gazy.

V nedeľu došlo k výraznému poklesu útokov zo strany Hizballáhu, zatiaľ čo Izrael oznámil, že podnikol niekoľko leteckých úderov na pozície tohto hnutia na juhu Libanonu.

Ako Izrael zostreľoval iránske drony a rakety
Video
Archívne video.

Spojené štáty a Francúzsko sa snažia o zmiernenie napätia na izraelsko-libanonských hraniciach prostredníctvom rokovaní. Hizballáh tvrdí, že s útokmi neprestane, kým Izrael nezastaví vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy.

„Izrael prijme potrebné opatrenia na ochranu svojich civilistov – až do obnovenia bezpečnosti na hraniciach s Libanonom,“ dodal Hagari.

S cieľom zabrániť ďalšej eskalácii medzi Izraelom a Hizballáhom navštívi v pondelok Izrael osobitný americký vyslanec Amos Hochstein, informovala agentúra Reuters s odvolaním na nemenovaného predstaviteľa Bieleho domu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy #prezident Joe Biden