Plánovanie atentátov a sabotáži v Poľsku: obžalovaní ruskí špióni zmizli

Traja ruskí špióni, ktorých poľský súd prepustil z väzby, zmizli a vyhýbajú sa nástupu trestu. Nie je známe, kde sa nachádzajú, napísal poľský denník Rzeczpospolita. O tom, že Poliaci zmarili Rusom činnosť siete amatérskych agentov a sabotérov, ktorá mala narušiť prísun západnej pomoci Ukrajine, písal vlani v lete aj americký portál The Washington Post.

17.06.2024 10:30
debata (6)
Poľský minister zahraničia vyškolil v OSN Rusko
Video
O čom to Rusko rozpráva? Takto v Bezpečnostnej rade OSN zadivil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski. A ruskému veľvyslancovi pri Organizácii Spojených národov Vasilijovi Nebenzjovi dal politicko-historickú lekciu. / Zdroj: Twitter poľskej vlády

Poľský súd vlani v decembri odsúdil 14 zo 16 cudzincov obžalovaných z účasti na príprave sabotážnych akcií na poľskom území. Skupina, ktorú na diaľku riadil „Andrej“, pravdepodobne dôstojník ruskej tajnej služby FSB, pozorovala letisko, prístavy a vlaky prepravujúce pomoc pre Ukrajinu, ktoré plánovala vykoľajiť či vyhodiť do vzduchu, a dokonca chystala atentáty a vraždy. Bola to najväčšia podobná sieť, akú sa kedy v Poľsku podarilo odhaliť a rozbiť, a doteraz najväčší úspech kontrarozviedky ABW, pripomenula Rzeczpospolita a dodala, že väčšinu členov Rusi naverbovali na Ukrajine, kým do Poľska prišli ako utečenci.

Poľsko, tank, prehliadka Čítajte aj Rusi vybudovali v Poľsku sieť amatérskych špiónov. Poliaci operáciu prekazili

Všetci obžalovaní – 13 Ukrajincov, dvaja Bielorusi a jeden Rus – sa k vine priznali a dobrovoľne prijali trest. Ale následne dvaja z nich odstúpili od dohody s prokuratúrou, a tak ich čaká súdny proces, dodal denník.

Traja odsúdení, štyridsaťštyriročný ukrajinský politológ Jaroslav, maloletý – v tom čase iba šestnásťročný Artur – a bieloruská študentka Maryja, ktorým súd vymeral najnižšie tresty – rok až poldruhého roka väzenia či polepšovne – vzápätí vyšli z vyšetrovacej väzby. No k odpykaniu zvyšku trestu doteraz nenastúpili.

Plameň / Oheň / Čítajte aj Zbrojovkou v Poľsku otriasol výbuch, jeden človek zomrel. Munícia spoločnosti končila aj na Ukrajine

„Všetci ostatní si tresty odpykávajú,“ oznámila sudkyňa Barbara Markowská. Podľa hovorcu ministra povereného koordináciou spravodajských služieb majú byť všetci odsúdení po dokončení trestu vyhostení z Poľska. Súčasne majú byť vpísaní ako „neželaní“ do databázy schengenského priestoru, a to bez časového obmedzenia. To, že budú mať navždy zatvorené dvere do Európy, má byť výstrahou pre prípadných nasledovníkov v ruských službách.

Pri vyšetrovaní sa podľa denníka nepodarilo všetky osoby pôsobiace v ruskej sieti odhaliť. ABW zisťuje, či títo „neodhalení“ majú na svedomí nedávne sabotáže, vrátane úmyselne založených požiarov.

Vrbětice vrbetice muničný sklad česko výbuch Čítajte aj Ruský terorizmus v Čechách: útok vo Vrběticiach vykonali tajné služby Moskvy, potvrdilo vyšetrovanie

Poľské bezpečnostné zložky v posledných niekoľkých týždňoch zadržali desať ľudí priamo zapojených do sabotáží a diverzných akcií v Poľsku, uviedol nedávno poľský premiér Donald Tusk pred stretnutím so šéfmi prihraničných vojvodstiev v meste Bialystok.

O desiatich zadržaných, ktorí sa priamo podieľali na plánovaní alebo pokusoch o sabotáže naprieč Poľskom, na začiatku júna hovoril poľský minister vnútra Tomasz Siemoniak, keď informoval o zatknutí 18 ľudí od decembra v súvislosti s činnosťou ruských a bieloruských tajných služieb. Zvyšných osem ľudí podľa neho „útočilo na bezpečnosť“ Poľska inak. Sabotáže boli zjavne súčasťou širšieho plánu, ktorý zahŕňa tiež kybernetické útoky, posielanie migrantov cez Bielorusko do Poľska a ohrozovanie bezpečnosti Poľska, uviedol Siemoniak.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #sabotáž #vojna na Ukrajine #ruskí špióni