Vo Francúzsku sa začala kampaň pred predčasnými parlamentnými voľbami

Vo Francúzsku sa začalo necelých 14 dní kampane pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré prezident Emmanuel Macron vypísal tesne po oznámení, že voľby do Európskeho parlamentu vyhrala vo Francúzsku krajná pravica. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

17.06.2024 10:48
debata
Macron vysvetlil, či sa chystá do vojny s Ruskom
Video
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vysvetlil, na čo sa musí Európa pripraviť v súvislosti s Ruskou vojnou proti Ukrajine. / Zdroj: Twitter E. Macrona

Registrácia kandidátov, ktorí sa chcú uchádzať o 577 mandátov v Národnom zhromaždení, dolnej komore francúzskeho parlamentu, bola ukončená v nedeľu o polnoci. Prvé kolo volieb sa bude konať 30. júna. Rozhodujúce druhé kolo je naplánované na 7. júla.

Kandiduje v nich aj staršia sestra trojnásobnej prezidentskej kandidátky Marine Le Penovej, Marie-Caroline, ktorá bude o hlasy voličov bojovať mene krajne pravicového Národného združenia (RN) v regióne Sarthe v strednom Francúzsku.

francúzsko, Protest, krajná pravica Čítajte aj Desaťtisíce Francúzov protestovali proti krajnej pravici, môže vyhrať predčasné voľby

Agentúra AFP poznamenala, že veľká časť voličov vo Francúzsku i analytikov nerozumie dôvodom, pre ktoré Macron ide do rizika v podobe vypísania predčasných parlamentných volieb.

Macronovo rozhodnutie malo okrem toho aj okamžitý vplyv na politickú scénu: vznikla aliancia ľavicových strán – Nový ľudový front -, ktorý združuje socialistov i krajnú ľavicu.

Táto aliancia cez víkend zažila svoju prvú krízu po tom, ako niektorí prominentní poslanci z krajne ľavicovej strany Nepoddajné Francúzsko (LFI) zistili, že neboli navrhnutí za kandidátov predčasných volieb a postup vedenia LFI označili za čistky.

Emmanuel Macron, Čítajte aj Vzostup nacionalistov: vo Francúzsku vyhrali s veľkým náskokom, Macron sa púšťa do obrovského risku

Za Nový ľudový front však bude kandidovať pomerne neobľúbený exprezident Francois Hollande (PS), dodal denník Le Monde.

V pravej časti politického spektra vodca Republikánov (LR) Éric Ciotti presadzuje volebný pakt s krajne pravicovým RN, čo vyvolalo hnev vnútri strany.

Časť straníkov sa Ciottiho pokúsila odvolať, ale súd v Paríži minulý piatok ich snahy zablokoval. K chaosu prispieva aj to, že vedenie LR vo volebnom obvode v Nice postavilo proti Ciottimu svojho kandidáta.

Ciottiho za jeho predvolebný manéver cez víkend kritizoval aj francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy, podľa ktorého mal Ciotti koalíciu s RN konzultovať s vedením LR a dať o nej hlasovať členom strany.

Sarkozy v rozhovore vyjadril obavy, že Republikánom hrozí, že ich RN pohltí. Spochybnil súčasne aj Ciottiho rozhodnutie podporiť lídra RN Jordana Bardellu ako kandidáta na premiéra. Bardella „nikdy nič neriadil“, upozornil Sarkozy a položil otázku, či Francúzsko dokáže viesť niekto, kto je „taký mladý a taký neskúsený“.

Emmanuel Macron Čítajte aj Macron hrá po prehre v eurovoľbách vabank. Ako môže jeho pád ovplyvniť úniu?

Podľa AFP by sa Macron mal tento týždeň – po účasti na summite G7 v Taliansku a na ukrajinskej mierovej konferencii vo Švajčiarsku – vrátiť k domácej politike a predvolebnej kampani.

Jeho kolegovia zo strany Obroda (RE) sa však netaja názorom, že kampaň by mal viesť podstatne populárnejší premiér Gabriel Attal. RE totiž v prieskumoch verejnej mienky stále výrazne zaostáva za RN a Macronovi ako prezidentovi hrozí vládnutie s politickým subjektom – RN, ktorého politiku odmieta. Macron pritom rozhodne vylúčil, že by abdikoval. Jeho mandát na poste prezidenta sa končí roku 2027.

Bývalý socialistický premiér Lionel Jospin, ktorý sa v roku 2002 po neúspechu v prezidentských voľbách stiahol z politiky, varoval pred nebezpečenstvom vyplývajúcim zo súčasnej situácie pre Macrona.

Objasnil, že Macron prinútil Francúzsko k „uponáhľanej“ kampani a „dáva RN šancu dostať sa vo Francúzsku k moci“.

„Nie je to zodpovedné,“ povedal pre Jospin v rozhovore pre denník Le Monde, pričom Macrona obvinil z „arogancie“ a dodal, že „moment prekvapenia“, ktorým bolo vypísanie predčasných volieb, na víťazstvo v nich nestačí.

debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #krajná pravica #Emmanuel Macron