K tohtoročnému 2. júnu zaznamenalo japonské ministerstvo zdravotníctva 977 prípadov STSS, ktorý má až 30-percentnú úmrtnosť. Od januára do marca v krajine na túto infekciu zomrelo 77 ľudí; novšie údaje nie sú k dispozícii.
Terajšia epidémia v Japonsku už prekročila vlaňajších rekordných 941 prípadov infekcie – išlo o najvyšší počet od roku 1999, keď sa tieto štatistiky začali viesť. Za minulý rok totiž STSS podľa japonského Národného ústavu nákazlivých chorôb zomrelo 97 ľudí, čo je druhý najvyšší počet za posledných šesť rokov.
Čítajte aj Za týždeň v Česku pribudlo 1494 prípadov čierneho kašľa, najviac od začiatku rokaSTSS je zriedkavá, ale závažná bakteriálna infekcia, ktorá môže vzniknúť, keď sa baktéria rozšíri do hlbokých tkanív a krvného obehu. Pacienti spočiatku trpia horúčkou, bolesťami svalov a vracaním, ale príznaky sa môžu rýchlo zmeniť na život ohrozujúce nízky krvný tlak, opuchy a multiorgánové zlyhanie.
„Dokonca aj s liečbou môže byť STSS smrtiaca. Z desiatich ľudí s touto infekciou kvôli nej až tri osoby zomrú,“ uvádza americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Čítajte aj Vedci vyvinuli vakcínu, ktorá by mohla ochrániť pred viacerými koronavírusmiVäčšina prípadov STSS spôsobuje infekciu streptokoky sérologickej skupiny A, ktoré vyvolávajú predovšetkým horúčku a krčné infekcie u detí. Za vzácnych okolností sa môže streptokok typu A stať invazívnym, keď baktéria začne produkovať toxín, ktorý jej umožní preniknúť do krvného obehu a spôsobiť závažné ochorenia, ako toxický šok, uviedla CNN.