Japonsko hlási rekordný nárast smrteľnej bakteriálnej infekcie. Experti nevedia zistiť príčinu epidémie

Japonsko hlási rekordne vysoký nárast počtu prípadov streptokokového syndrómu toxického šoku (STSS). Odborníci zatiaľ nedokázali zistiť, čo je príčinou stúpajúceho počtu prípadov tejto nebezpečnej a vysoko smrteľnej bakteriálnej infekcie, napísal dnes spravodajský server CNN.

17.06.2024 12:23
debata (4)

K tohtoročnému 2. júnu zaznamenalo japonské ministerstvo zdravotníctva 977 prípadov STSS, ktorý má až 30-percentnú úmrtnosť. Od januára do marca v krajine na túto infekciu zomrelo 77 ľudí; novšie údaje nie sú k dispozícii.

Terajšia epidémia v Japonsku už prekročila vlaňajších rekordných 941 prípadov infekcie – išlo o najvyšší počet od roku 1999, keď sa tieto štatistiky začali viesť. Za minulý rok totiž STSS podľa japonského Národného ústavu nákazlivých chorôb zomrelo 97 ľudí, čo je druhý najvyšší počet za posledných šesť rokov.

Čierny kašeľ / Pertussis / Čítajte aj Za týždeň v Česku pribudlo 1494 prípadov čierneho kašľa, najviac od začiatku roka

STSS je zriedkavá, ale závažná bakteriálna infekcia, ktorá môže vzniknúť, keď sa baktéria rozšíri do hlbokých tkanív a krvného obehu. Pacienti spočiatku trpia horúčkou, bolesťami svalov a vracaním, ale príznaky sa môžu rýchlo zmeniť na život ohrozujúce nízky krvný tlak, opuchy a multiorgánové zlyhanie.

„Dokonca aj s liečbou môže byť STSS smrtiaca. Z desiatich ľudí s touto infekciou kvôli nej až tri osoby zomrú,“ uvádza americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Vírus / Covid-19 / Laborátórium / Test / Čítajte aj Vedci vyvinuli vakcínu, ktorá by mohla ochrániť pred viacerými koronavírusmi

Väčšina prípadov STSS spôsobuje infekciu streptokoky sérologickej skupiny A, ktoré vyvolávajú predovšetkým horúčku a krčné infekcie u detí. Za vzácnych okolností sa môže streptokok typu A stať invazívnym, keď baktéria začne produkovať toxín, ktorý jej umožní preniknúť do krvného obehu a spôsobiť závažné ochorenia, ako toxický šok, uviedla CNN.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #epidémia #bakteriálna infekcia