Putin sa postaral o praneter. Vymenoval ju za námestníčku ministra obrany. Jej manžel šéfuje rezortu energetiky

Dcéra Putinovho bratranca mesiac po svojom manželovi tiež zasadne v ruskej vláde. Jej prastrýko jej venoval kreslo vo vedení rezortu obrany.

17.06.2024 17:54
anna putina-2 Foto:
Praneter ruského prezidenta Anna, za slobodna Putinová, pred asi štyridsiatimi rokmi a dnes, keď už používa manzelka ministra energetiky a donedávneho kemerovského gubernátora priezvisko Civilievová.
debata (15)

Na pohreb jej otca, Jevgenija Putina, ktorý skonal v marci vo veku 91 rokov, o dvadsať rokov mladší šéf Kremľa neprišiel. Bol vtedy zaneprázdnený prípravou svojho znovuzvolenia. O dcéru svojho zosnulého bratranca sa však Vladimir Putin dôsledne stará. V pondelok Annu Civilievovú, rodenú Putinovú, dosadil na post námestníčky ministra obrany.

Putin mal prejav o stave krajiny
Video

Prezidentský dekrét o vymenovaní manželky Sergeja Civilieva, donedávneho gubernátora bohatého sibírskeho regiónu Kemerovo, ktorý sa iba minulý mesiac stal ministrom energetiky, zverejnila oficiálna webová stránka Kremľa.

Päťdesiatdvaročná vyštudovaná psychiatrička, ktorá je na sankčnom zozname Európskej únie, Británie, Ukrajiny a Švajčiarska, bude vo svojej novej pozícii zodpovedať za organizáciu sociálnej a bytovej podpory pre vojakov, ako aj za „transformáciu a uvedenie všetkých súvisiacich procesov vo vojenskom rezorte na novú kvalitatívnu úroveň, kde je v centre pozornosti človek,“ citoval z vyhlásenia ministerstva obrany spravodajský portál denníka Kommersant.

Putinovci v polovici 80. rokov - budúci... Foto: wikimedia/commons
Putinovci Putinovci v polovici 80. rokov - budúci prezident a jeho vtedajšia manželka Ľudmila stoja vľavo hore. Pod nimi sedia otec Vladimir S. Putin a matka Maria. Bratranec súčasného šéfa Kremľa Jevgenij sedí vpravo v dolnom rade, za ním stojí jeho manželka Dija a pri nej ich dcéra Anna. Ich syn Michail na snímke nie je, možno preto, že on rodinu fotografoval.

Rezort obrany doplnil, že táto oblasť činnosti je novej námestníčke ministra „dobre známa z jej pracovných skúseností v nadácii Obrancovia vlasti“.

Prestrelka na bojisku: americký Bradley v službách Ukrajincov verzus Rusi
Video

Tento fond založil šéf Kremľa v apríli 2023 a za jeho prvú šéfku vymenoval svoju praneter. Nadácia sa zaoberá poskytovaním pomoci vojakom, ktorí sa vrátili z bojového nasadenia na Ukrajine.

Putinova praneter bola už aj doteraz vďaka ochrannej ruke hlavy štátu dobre zabezpečená. Od roku 2012 vlastní 70 percent akcií jedného z najväčších ruských podnikov na ťažbu uhlia Kolmar. Kontrolný balík podľa portálu Meduza kúpili Civilievovci od miliardára Gennadija Timčenka. O tomto oligarchovi, blízkom spojencovi šéfa Kremľa, sa hovorí aj ako jednom z pokladníkov Putina, ktorý spravoval jeho peniaze vo Švajčiarsku a inde vo svete.

Foto: Ivanovonews
rodostrom putinovcov

„Spoločnosť Kolmar zaznamenala za posledných sedem rokov 15-násobný nárast produkcie uhlia, čo je oveľa rýchlejšie, ako je priemer v uhoľnom sektore. Spoločnosť investovala obrovské sumy peňazí do rozvoja svojich ložísk v Jakutsku, otvorila nové bane a spracovateľské závody. Výsledkom je, že aktíva spoločnosti Kolmar majú v súčasnosti hodnotu 2,4 miliardy amerických dolárov,“ napísala predvlani webová stránka Projekt.

Praneter prezidenta a jej spoločnosť podľa portálu Agentstvo rozprávkovo bohatnú vďaka podpore štátu „Vláda vynaložila na pomoc spoločnosti najmenej 11 miliárd rubľov (asi 110 miliónov eur) z rozpočtu a poskytla jej aj zvýhodnený úver za ďalšie 4 miliardy rubľov (40 miliónov eur). Okrem toho bol Kolmar oslobodený od mnohých daní, čím ušetril ešte viac peňazí,“ tvrdí Agentsvo.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #ruské ministerstvo obrany