Pellegrini v Bruseli: Budeme chcieť ponuku pre Šefčoviča a nie sme nadšení Kallasovou

Prezident Peter Pellegrini je na summite Bruseli, kde sa rozhoduje o rozdelení hlavných pozícií v Európskej únii. O tom, kto bude šéfovať Európskej komisii, kto bude bude predsedať Európskej rade a kto bude riadiť diplomaciu únie.

17.06.2024 18:26 , aktualizované: 22:10
Pellegrini Foto: ,
Prezident Peter Pellegrini na summite EÚ v Bruseli.
debata (132)

"Slovenská republika sa bude snažiť byť veľmi konštruktívnym partnerom. A keď teraz ešte možno nepoviem, aký postoj bude mať k jednotlivým nomináciám, mám prioritu, ktorá je koordinovaná aj s pánom premiérom Robertom Ficom. Jasne chcem pomenovať nášho kandidáta na budúceho eurokomisára Maroša Šefčoviča ako jedného z najskúsenejších členov Európskej komisie. Chceme pre neho vyrokovať čo najsilnejšie a najvplyvnejšie portfólio na ďalších päť rokov. Preto môj spôsob vyjednávania bude založený na takejto taktike. Nie blokovať, ale, samozrejme, žiadať pre Slovenskú republiku niečo. Je to úplne logické a myslím si, že takto budú postupovať aj zástupcovia okolitých krajín,“ povedal Pellegrini v Bruseli.

Pellegrini: V EÚ chceme niečo za niečo ako aj iné krajiny
Video
Zdroj: TV Pravda/EÚ

Na neformálnom summite EÚ hlava štátu zastupuje predsedu vlády Fica, ktorý sa naďalej zotavuje zo zranení po streľbe atentátnika v Handlovej 15. apríla. Dobrý výsledok ľudovcov v nedávnych eurovoľbách s veľkou pravdepodobnosťou povedie k tomu, že aj ďalšej eurokomisii bude šéfovať predsedníčka tej súčasnej Nemka Ursula von der Leyenová.

View this post on Instagram

A post shared by Pravda.sk (@pravda.sk)

Vo všeobecnosti sa očakáva, že predsedom Európskej rady by sa mohol stať niekto zo Strany európskych socialistov. Zdá sa, že favoritom je portugalský expremiér António Costa. Ak post šéfky EK získajú ľudovci a Európsku radu bude riadiť ľavičiar, diplomaciu EÚ by mohol dostať na starosť niekto z liberálneho tábora. V tejto súvislosti sa veľa hovorí o estónskej premiérke Kaji Kallasovej.

Pellegrini však naznačil, že s Costom i Kallasovou môže mať Slovensko problém.

„Určite sa budem pýtať našich bývalých priateľov z rodiny európskych socialistov, akým spôsobom chce napríklad pán Costa presvedčiť slovenskú vládu, aby sme ho podporili za šéfa Európskej rady, keďže on bol jeden z najaktívnejších premiérov alebo predstaviteľov európskych socialistov pri vylúčení Smeru a pozastavení Hlasu v negociačnom procese,“ vyhlásil Pellegrini.

Ursula von der Leyenová Čítajte viac V EÚ sa rozdeľuje moc, Slovensko bude zastupovať Pellegrini

Pozastavené členstvo Smeru a Hlasu v Strane európskych socialistov súvisí s ich vládnou spoluprácou so nacionalistic­kou SNS.

Pellegrini samit EÚ využije na otázky o odmrazení členstva Smeru a Hlasu v PES

Pellegrini chce na prebiehajúcom mimoriadnom samite EÚ využiť stretnutia s lídrami členských krajín EÚ zo socialistického tábora, aby sa ich opýtal na možnosť návratu strán Smer a Hlas do Európskej socialistickej strany (PES), kde majú zmrazené členstvo.

Predsedníctvo Strany európskych socialistov vlani v októbri rozhodlo o pozastavení plného členstva strany Smer a asociovaného členstva strany Hlas-SD v tejto politickej rodine. PES k tomuto kroku pristúpila v nadväznosti na jasný odklon od hodnôt strany, ktorý predviedol predseda strany Smer Robert Fico.

Pellegrini na otázku novinárov, či samit a diskusie lídrov o obsadzovaní najvyšších pozícií v euroinštitúciách využije v prospech slovenskej sociálnej demokracie, uviedol, že v úlohe prezidenta to už nie je „jeho úloha“.

Vzápätí však dodal, že na samite zastupuje priamo premiéra, a preto ešte pred samotným zasadnutím Európskej rady sa bilaterálne stretne so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom. Spolu s ním chcel prejsť taktiku európskych socialistov pred vyjednávaniami o „top-pozíciách“.

(tasr)

Nepriamo Pellegrini kritizoval aj možnú nomináciu Kallasovej na šéfku diplomacie EÚ. To očividne súvisí s jej jasnou pozíciu k ruskej agresii proti Ukrajine, kým Slovensko razí zahraničnú politiku na štyri svetové strany.

"Je potrebné, aby sme mali istotu, nech by to bol ktokoľvek, aj pani Kallasová, aby bola ochotná a schopná správať sa ako komisárka a nemala rétoriku estónskej premiérky,“ dodal Pellegrini.

Slovensko ani žiadny iný jednotlivý štát nemá silu, aby nomináciu a schválenie von der Leyenovej či kohokoľvek iného zablokovalo. Európska rada sa síce určite bude usilovať nájsť konsenzus, ale predsedu EK môže vybrať kvalifikovanou väčšinou. Znamená to, že musí mať minimálne podporu 55 percent členských štátov, teda 15, ktoré majú spolu 65 percent obyvateľov EÚ.

© Autorské práva vyhradené

132 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Európska únia #Petter Pellegrini