Ruské vojnové lode opustili Havanu

Plavidlá ruského vojenského námorníctva v pondelok podľa plánu opustili kubánske hlavné mesto Havana, informovala ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na svojho korešpondenta na Kube.

17.06.2024 19:21
fregata,  Admirál Gorškov Foto: ,
Fregata triedy Admirál Gorškov opúšťa prístav v kubánskej Havane. 17.6.2024
debata (8)

Minulý týždeň dorazila do havanského prístavu fregata triedy Admirál Gorškov, ponorka na jadrový pohon Kazaň, tankovacia loď Akademik Pašin a záchranný remorkér Nikolaj Čiker. Žiadne z týchto plavidiel nemalo na palube jadrové zbrane, čo potvrdili aj Spojené štáty.

USA aj Kuba uviedli, že táto zastávka nepredstavuje žiadnu hrozbu pre región, ale všeobecne sa považuje za ruskú demonštráciu sily v súvislosti s pretrvávajúcim vysokým napätím na pozadí vojnového konfliktu na Ukrajine.

Ruská fregata predviedla simulovaný útok Zirkónom - hypersonickou raketou (archívne video)
Video

Havana leží iba 160 kilometrov od americkej námornej základne Key West na Floride. Podľa ruského ministerstva obrany toto zoskupenie predtým vykonalo cvičenie s použitím presných rakiet v Atlantickom oceáne.

Takéto bojové cvičenia sú podľa Kremľa bežnou praxou v rôznych častiach sveta, obzvlášť u námorných veľmocí ako Rusko. „Preto v tomto prípade nevidíme žiadne dôvody na znepokojenie,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

anna putina-2 Čítajte aj Putin sa postaral o praneter. Vymenoval ju za námestníčku ministra obrany. Jej manžel šéfuje rezortu energetiky

„Návšteva ruských lodí je spôsob, akým ruský prezident Vladimir Putin pripomína Západu, že Moskva dokáže pôsobiť ako vyzývateľ Washingtonu aj v jeho sfére vplyvu,“ povedal politológ William Leogrande z Americkej univerzity vo Washingtone.

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel sa stretol s Putinom v máji už po štvrtý raz, keď sa zúčastnil na vojenskej prehliadke v Moskve. Vyhlásil, že Rusko môže s podporou Havany vždy počítať.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Havana