Rekordný nemecký nález kokaínu: na trhu by mal hodnotu 2,6 miliardy eur

Nemeckí vyšetrovatelia skonfiškovali 35,5 tony kokaínu za približne 2,6 miliardy eur. Ide o dosiaľ najväčšie množstvo tejto drogy zhabanej nemeckými úradmi v súvislosti s jediným prípadom. Informovala o ňom v pondelok miestna polícia a prokuratúra, píše TASR podľa agentúry AFP.

17.06.2024 19:38
Peru, drogy, kokaín Foto: ,
Ilustračná snímka
debata (10)

Približne 24,5 tony drogy bolo zaistených v Hamburgu, ďalších osem ton v holandskom prístave Rotterdam a tri v ekvádorskom Guayaquile od apríla do septembra minulého roka. Kokaín bol ukrytý v dovedna deviatich prepravných kontajneroch s ovocím a iným legálnym tovarom.

Nemeckí vyšetrovatelia dostali tip na kontraband od kolumbijských úradov. V spolupráci s Európskym policajným úradom (Europol) potom identifikovali osem pašerákov: dvoch Nemcov, dvoch Turkov a po jednom z Azerbajdžanu, Bulharska, Maroka a Ukrajiny. Sedem z nich už zadržali pri raziách v Nemecku koncom mája a začiatkom júna.

europol polícia drogy kartel Čítajte viac V únii sa ročne predajú drogy za 30 miliárd eur. Ide o hlavný zdroj príjmov pre organizovaný zločin

Sú obvinení, že spolu s ďalšími komplicmi, ktorí sa zrejme nachádzajú v Turecku, založili desiatky podvodných spoločností na pašovanie kokaínu z Južnej Ameriky.

Polícia pri raziách zhabala niekoľko mobilných telefónov a notebookov, zlaté tehličky, 23 300 eur v hotovosti či Porsche za približne 250 000 eur.

Podľa nemeckých colných úradov množstvo zaisteného kokaínu každoročne narastá. Vlani to bolo dovedna 43 ton.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #drogy #kokaín #pašovanie drog