Guvernér Marylandu udelil hromadnú milosť 175-tisíc ľuďom. Najviac v histórii USA

Guvernér amerického štátu Maryland v pondelok hromadne udelil milosť za drogové trestné činy spojené s marihuanou. Týmto opatrením došlo k odpusteniu 175-tisícom odsúdení s nízkym stupňom závažnosti za niekoľko desaťročí.

17.06.2024 21:14
Wes Moore Foto: ,
Demokrat a guvernér amerického štátu Maryland Wes Moore
debata (7)

Demokrat Wes Moore uviedol, že jeho zákon – „najrozsiahlejšia štátna milosť“ v americkej histórii – je zameraný na riešenie sociálnej a ekonomickej nespravodlivosti, ktorá má neúmerný vplyv na desaťtisíce černochov.

Moore je prvý černošský guvernér štátu na východnom pobreží USA. Podľa vlastných slov má v úmysle napraviť „desaťročia škôd“ spôsobených protidrogovou politikou, ktorá bola neprimerane zameraná na Afroameričanov a pripravila ich o prístup k bývaniu, vzdelaniu a zamestnaniu.

Podľa jeho slov sa takmer polovica všetkých zatknutí za drogy v štáte začiatkom nového tisícročia týkala marihuany. Pravdepodobnosť zadržania černochov v Marylande v súvislosti s marihuanou tiež bola trikrát vyššia ako u belochov.

Hoci šesťmiliónovú populáciu štátu tvorí len 33 percent černošského obyvateľstva, viac ako 70 percent uväznených mužov v Marylande predstavujú práve černosi.

„Dnes robíme veľký krok k uzákoneniu takých politík, ktoré môžu zvrátiť škody z minulosti a pomôcť nám spoločne budovať lepšiu budúcnosť,“ povedal Moore, keď na slávnostnej ceremónii v hlavnom meste Marylandu – Annapolise – podpisoval zákon o milostiach.

Moore vyhlásil, že rozsah udelených milostí predstavuje „rozsiahlu a bezvýhradnú“ výkonnú akciu úradov, ktoré sa snažia odstrániť nerovnosti v trestnom súdnictve, keďže čoraz viac štátov v rámci USA zmierňuje svoje zákony o marihuane. Maryland po referende legalizoval v roku 2023 marihuanu pre dospelých, ako aj jej maloobchodný predaj.

Guvernér ďalej uviedol, že milosť sa bude vzťahovať na každého, kto bol odsúdený za priestupok v súvislosti s držaním marihuany alebo príslušenstva. „Údaje poukazujú na hlboko zakorenenú zaujatosť pri zatýkaní a vynášaní rozsudkov v súvislosti s drogami. Odsúdenia za marihuanu pre státisíce ľudí tu v Marylande boli šarlátové písmená, novodobé okovy,“ dodal generálny prokurátor Marylandu Anthony Brown.

Aktivisti za reformu trestného súdnictva tento krok privítali. Úrad guvernéra však oznámil, že v dôsledku udelenia milosti nebude nikto prepustený z väzenia.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #marihuana #milosť #Maryland #guvernér