Dezertérov živiť nebudeme. Nemci chcú skresať sociálne dávky pre ukrajinských mužov

Bojaschopní Ukrajinci, ktorí pred vojnou ušli do Nemecka, to budú mať ťažšie. Desaťtisíce z nich tam totiž stále nepracujú a žijú iba zo sociálnych dávok, čo miestnych politikov pohoršuje. Podľa nich je chyba, že Berlín na jednej strane podporuje Kyjev a na druhej strane živí Ukrajincov, ktorí sa nechcú vrátiť domov, aby nemuseli bojovať. Finančnú pomoc pre týchto mužov preto navrhujú obmedziť.

18.06.2024 06:00
Ukrajina, Foto:
Mnohí Ukrajinci v Nemecku svoju vlasť podporujú aspoň demonštráciami. Ako keď nedávno požadovali, aby Berlín Kyjevu dodal rakety Taurus.
debata (107)

„Nejde dohromady hovoriť o tom, aby sme čo najlepšie podporovali Ukrajinu, a súčasne finančne pomáhať dezertujúcim Ukrajincom,“ uviedol pre nemecké médiá Michael Stübgen z Kresťanskode­mokratickej únie (CDU), ktorý vedie konferenciu ministrov vnútra jednotlivých spolkových krajín.

Ako dodal, vyplácať ukrajinským utečencom sociálne dávky, tzv. bürgergeld (občianske peniaze), nie je správne.

„Miera zamestnanosti Ukrajincov je zanedbateľne nízka, pretože "bürgergeld“ sa stali brzdou pri hľadaní práce. Spolková vláda musí naliehavo popremýšľať o zmene kurzu," vyzval Stübgen, ktorý je aj brandenburským ministrom vnútra.

Ukrajinci útočili na Rusov kazetovými bombami
Video
Zdroj: TV Pravda

Pracovať sa neoplatí?

Ako už Pravda vlani informovala, po začiatku ruskej agresie prijalo Nemecko vyše 1,1 milióna utečencov z Ukrajiny – najviac zo všetkých európskych štátov, no ich uplatnenie na trhu práce nesplnilo očakávania.

Hoci sú v krajine voľné státisíce pracovných miest, až 69 percent ukrajinských utečencov má ukončené štúdium a na rozdiel od žiadateľov o azyl získali štatút dočasnej ochrany, vďaka ktorému sa môžu hneď zamestnať, drvivá väčšina to nevyužila.

Podľa spolkového ministerstva práce si z asi 850-tisíc práceschopných Ukrajincov v Nemecku našlo zamestnanie len 215-tisíc, teda približne štvrtina.

Nemecko, Ukrajina Čítajte viac Sociálne dávky namiesto práce. Ukrajincom v Nemecku sa nedarí zamestnať

Zamestnanosť Ukrajincov v Nemecku je teda nižšia ako vo väčšine iných štátov Európskej únie. Odborníci si to vysvetľujú tým, že až 80 percent utečencov z Ukrajiny tvoria ženy a mnohé z nich majú malé deti, čo obmedzuje ich pracovné možnosti.

Problémom je tiež povestná nemecká byrokracia a rôzne administratívne prekážky (na uznanie odbornosti treba rozličné potvrdenia, doklady či kvalifikačné skúšky).

Podľa politikov je však dôvodom aj výška sociálnej dávky. Od júna minulého roka totiž nemecké úrady ukrajinským utečencom namiesto dovtedajšej „azylovej podpory“ vyplácajú „bürgergeld“, čo znamená, že dospelí bez rodiny dostávajú mesačne 563 eur na osobu.

Ruské zverstvá vo Vovčansku: Mŕtvi civilisti na uliciach a zlikvidované mesto
Video
Zdroj: TV Pravda

To je o 103 eur viac ako poberajú utečenci z iných kútov sveta a – ako potvrdila štúdia Inštitútu pre výskum trhu práce a zamestnania (IAB) – znižuje to motiváciu Ukrajincov hľadať si zamestnanie.

K rovnakému záveru nedávno dospel i denník Bild, ktorému sa viacerí ukrajinskí utečenci priznali, že pri súčasnej výške sociálnych dávok sa im ani neoplatí pracovať.

Podľa Spolkovej agentúry pre prácu pritom vo februári tohto roka poberalo „bürgergeld“ približne 720-tisíc Ukrajincov, z ktorých bolo až pol milióna schopných pracovať, vo zvyšných prípadoch išlo väčšinou o deti alebo dôchodcov.

O rozruch sa postaral aj spolkový minister financií Christian Lindner, ktorý odhadol, že na sociálne dávky pre ukrajinských utečencov pôjde tohto roku zo štátneho rozpočtu 5,5 až šesť miliárd eur, čo pri zlom stave nemeckej ekonomiky nie je málo.

Kolbasnikovová Čítajte viac Podpora Putina sa trestá. Ukrajinku v Nemecku odsúdili za schvaľovanie vojny

Bojaschopní Ukrajinci

Opozičná CDU žiada, aby sa pomoc pre Ukrajincov skresala. Za vzor dáva krajiny ako Poľsko, Česko či Dánsko, kde už štedrú podporu pre nich obmedzili a ich zamestnanosť je tam oveľa vyššia – napríklad v Dánsku si našlo prácu až 55 percent utečencov z Ukrajiny.

Tvrdší prístup by sa však mal týkať predovšetkým dospelých ukrajinských mužov. Práve nimi by Kyjev potreboval doplniť a nahradiť svojich vyčerpaných vojakov na fronte.

Rusko, Ukrajina Čítajte viac Poľsko chce poslať Ukrajincov domov bojovať. Podľa ministra sú Poliaci pobúrení, keď vidia mladých z Ukrajiny vysedávať v ich kaviarňach

Ukrajinská vláda v apríli rozhodla, že zastupiteľské úrady v zahraničí už mužom neposkytnú služby pri vystavovaní alebo predlžovaní cestovných pasov ani iných dokumentov, aby ich prinútila vrátiť sa do vlasti.

Zo štatistických údajov vyplýva, že od februára 2022 sa v Nemecku zdržovalo zhruba 256-tisíc ukrajinských mužov vo veku 18 až 60 rokov, a v súčasnosti ich je asi 210-tisíc. Mnoho z nich by po návrate domov zrejme povolali do armády.

Podľa bavorského ministra vnútra Joachima Herrmanna z Kresťanskoso­ciálnej únie (CSU) nie je ďalej únosné, aby Nemecko vynakladalo také veľké úsilie na podporu Ukrajiny v jej boji proti Rusku – čo pokladá za správne – a zároveň odmeňovať niekoho, kto sa vyhýba vojenskej službe a nechce brániť svoju vlasť. O to viac, že o obnovení brannej povinnosti uvažujú už aj samotní Nemci.

Bundeswehr Čítajte viac Nemci by mali opäť rukovať. Odvody budú povinné, ale služba dobrovoľná

„Desaťtisíce mužov, pre ktorých na Ukrajine platí povinná vojenská služba, dostávajú tu v Nemecku sociálne dávky. To sa už nedá ďalej vysvetľovať ani nemeckému obyvateľstvu,“ citovali Herrmanna nemecké médiá.

Šéfovia rezortov vnútra jednotlivých spolkových krajín chcú problém nastoliť už na najbližšom spoločnom stretnutí, ktoré sa bude konať od stredy do piatka v Postupime.

© Autorské práva vyhradené

107 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #sociálne dávky #utečenci #Ukrajinci #Ukrajina #vojenská služba #sociálny systém #vojna na Ukrajine #nemecká politika #utečenci z Ukrajiny