Vyjednávač Izraela pre AFP: Desiatky rukojemníkov v Gaze sú s určitosťou nažive

Vysoko postavený vyjednávač Izraela v pondelok uviedol, že desiatky rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas v Pásme Gazy sú s určitosťou nažive. Izrael podľa jeho slov nemôže súhlasiť s prerušením bojov, kým nebudú všetci zajatci prepustení na základe dohody.

18.06.2024 06:22
Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana... Foto: ,
Andrej Kozlov, jeden zo štyroch vyslobodených rukojemníkov z Pásma Gazy, prichádza v sprievode príslušníkov izraelskej armády (IDF) na vyšetrenie do nemocnice v izraelskom meste Ramat Gan v sobotu 8. júna 2024.
debata

„Desiatky sú s určitosťou nažive,“ povedal predstaviteľ, ktorý však chcel zostať v anonymite. „Nemôžeme ich tam nechať dlho, zahynuli by,“ dodal.

Izrael je vo vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi
Video
Po útoku teroristov z Hamasu USA vyslali k Izraelu lietadlovú loď Gerald R. Ford. Izrael s Američanmi dlhodobo cvičí práve na takéto situácie. Tento rok to boli napríklad manévre Juniper Oak. Archívne video. Zdroj: IDF

Hnutie Hamas vlani 7. októbra počas útoku na územie Izraela zajalo 251 osôb, píše AFP. Izrael uvádza, že 116 z nich je stále zadržiavaných v Pásme Gazy vrátane 41, ktorí podľa izraelskej armády prišli o život.

Americký prezident Joe Biden v máji predstavil trojfázový plán na ukončenie vojny v Pásme Gazy, ktorý zahŕňa prímerie i prepustenie rukojemníkov. Predstaviteľ však pre AFP uviedol, že Izrael konflikt s Hamasom pred dosiahnutím dohody o prepustení rukojemníkov ukončiť nemôže, pretože militanti by mohli svoj sľub porušiť a rokovania by sa predĺžili. „V tomto období – pred podpisom dohody – sa nemôžeme zaviazať k ukončeniu vojny,“ povedal.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra.
Video
Zdroj: IDF

Vyjednávači Izraela podľa slov predstaviteľa Bidenov plán schvaľujú. „Očakávame a čakáme, že hnutie Hamas povie áno,“ povedal a dodal, že v prípade, ak Izrael dohodu s Hamasom nedosiahne, izraelská armáda bude pokračovať v bojoch.

Vojna v Pásme Gazy vypukla vlani 7. októbra po útoku hnutia Hamas na Izrael, pri ktorom prišlo o život takmer 1200 ľudí. Odvetná izraelská ofenzíva si podľa zdravotníckych úradov v Gaze doteraz vyžiadala najmenej 37.347 obetí, prevažne civilistov.

Tisíce ľudí v Jeruzaleme vyjadrovali nespokojnosť s Netanjahuovou­ vládou

Tisíce ľudí v pondelok večer vyšli do ulíc Jeruzalema, aby vyjadrili nesúhlas s vládou premiéra Benjamina Netanjahua, ktorej sa nedarí dosiahnuť dohodu s hnutím Hamas o prepustení rukojemníkov.

Demonštranti sa zišli pred budovou izraelského parlamentu (Kneset), žiadali predčasné voľby a dohodu, ktorá by umožnila prepustenie zvyšných rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas.

Benny Ganc Čítajte viac Izraelský premiér Netanjahu rozpúšťa vojnový kabinet

Pred rezidenciou premiéra došlo k zrážkam medzi účastníkmi a políciou, píše DPA s odvolaním sa na izraelské médiá. Najmenej tri osoby utrpeli zranenia a viacero z nich bolo zatknutých. Polícia na rozohnanie demonštrantov použila vodné delá.

izrael, gaza Čítajte viac Biden: Návrh prímeria v Gaze je najlepším spôsobom, ako pomôcť civilistom. Izrael po útokoch Hizballáhu varoval pred eskaláciou

Protivládne protesty sa už v Izraeli konajú niekoľko mesiacov. Kritici Netanjahuovi vyčítajú, že sa usiluje vyhovieť svojim koaličným partnerom a preto marí výsledky rokovaní, píše DPA. Netanjahu tieto tvrdenia odmieta a zo zdržiavania nepriamych rokovaní viní hnutie Hamas.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy