Varšava žiada Nemecko, aby vysvetlilo incident s migrantami vyvezenými do Poľska

Poľský premiér Donald Tusk v pondelok Nemecko žiadal, aby vysvetlilo incident, v rámci ktorého nemecká polícia minulý piatok údajne odviezla rodinu afganských migrantov za hranice a nechala ju na území Poľska bez predchádzajúcej konzultácie s poľskou stranou.

18.06.2024 06:29
migranti Foto: ,
Archívna snímka.
debata

Poľský spravodajský portál Chojna24.pl zverejnil video, na ktorom je podľa neho zachytená dodávka nemeckej polície, ktorá v piatok ráno vstupuje na územie Poľsko a vykladá piatich migrantov na parkovisku obci Osinów Dolny neďaleko hraníc s Nemeckom. Policajné vozidlo podľa očitých svedkov následne okamžite odišlo späť do Nemecka.

Tusk na sociálnej sieti X uviedol, že bude o tomto „neprijateľnom incidente zahrňujúcom nemeckú políciu a rodinu migrantov“ hovoriť s nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom. „Záležitosť musí byť do detailu vysvetlená,“ uviedol Tusk.

Horúca hranica. Migranti sa snažia prejsť do Poľska z Bieloruska
Video
Archívne video.

Poľská pohraničná stráž uviedla, že už vo veci kontaktovala svojich nemeckých kolegov, aby sa vyjasnili okolnosti incidentu. Toto konanie nemeckej polície podľa poľskej pohraničnej stráže porušuje princípy spolupráce medzi zložkami a tiež zákon o presune osôb. „Nemecké úrady nemôžu svojvoľne prijímať takéto rozhodnutia,“ uviedla pohraničná stráž.

Olaf Scholz Čítajte viac Scholz chce deportovať radikálov a zločincov, ktorí hľadajú v Nemecku azyl, aj do Afganistanu a Sýrie

Tajomník poľského ministerstva vnútra Czeslaw Mroczek uviedol, že Poľsko takéto konanie nebude tolerovať.

Policajní predstavitelia Poľska a Nemecka majú o incidente rokovať v utorok. Okrem toho o ňom budú na stretnutí hovoriť aj poľský minister vnútra Tomasz Siemoniak a jeho nemecká rezortná kolegyňa Nancy Faeserová, uviedol hovorca poľského rezortu vnútra.

debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Tusk #migranti