Vojaci KĽDR prekročili hranice s Južnou Kóreou, tá vypálila varovné výstrely

Desiatky severokórejských vojakov prekročili demarkačnú líniu na hranici s Južnou Kóreou. Píše to agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie juhokórejskej armády. Juhokórejskí vojaci reagovali na prekročenie demarkačnej línie varovnými výstrelmi. Podľa velenia juhokórejskej armády iných severokórejských vojakov v ďalšom incidente zranil či zabil výbuch mín v demilitarizovanom pásme.

18.06.2024 08:45
debata (2)

Velenie juhokórejskej armády podľa agentúry Jonhap tvrdí, že demarkačnú líniu prekročilo 20 až 30 severokórejských vojakov. Po varovných výstreloch z juhokórejskej strany sa však stiahli späť na územie KĽDR a juhokórejská armáda nezaznamenala žiadnu ďalšiu podozrivú aktivitu, píše agentúra AP. Vojaci z KĽDR paľbu neopätovali a velenie juhokórejskej armády sa nedomnieva, že by vojaci narušili hranicu úmyselne.

Kim ukázal monštrum. Pozrite si raketu, ktorá zasiahne aj USA
Video
KĽDR sa pochválila balistickou raketou Hwasong-17. Podľa odhadu expertov má dolet viac ako 15-tisíc kilometrov, teda dokáže zasiahnuť aj územie USA. Pozrite si video zo štartu rakety, ktoré zverejnil Pchjongjang. Archívne video.

Od začiatku mesiaca ide o už druhé narušenie hranice zo strany vojakov severokórejskej diktatúry. „Naša armáda pozorne sleduje severokórejské vojenské aktivity v prihraničnej oblasti a zároveň sa chráni pred náhodnými situáciami,“ uviedol generálny štáb juhokórejskej armády vo vyhlásení. Podľa Soulu Severná Kórea zvyšuje stavebnú činnosť v pohraničných oblastiach na fronte, inštaluje napríklad protitankové prekážky, spevňuje cesty a kladie míny. Cieľom severokórejských aktivít v oblasti hraníc je pravdepodobne sťažiť severokórejským civilistom alebo vojakom útek na juh, vedenie v Pchjongjangu sa tak snaží posilniť kontrolu nad svojím obyvateľstvom, uviedol štáb juhokórejskej armády.

Han Tok-su Čítajte viac Soul pozastavuje platnosť vojenskej dohody s KĽDR

Pri ďalšom incidente v demarkačnej zóne zaznamenala severokórejská armáda niekoľko strát v dôsledku výbuchu mín, uviedla podľa agentúry AFP juhokórejská armáda.

Severná Kórea, raketomet, KĽDR Čítajte viac KĽDR má nový salvový raketomet, Kim dozeral na ostrý test

Hraničné pásmo medzi KĽDR a Južnou Kóreou tvorí štyri kilometre široké demilitarizované pásmo, ktoré delí na dve rovnako široké časti demarkačnej línie. Oba štáty sú oficiálne stále vo vojnovom stave, keďže vojnu v rokoch 1950 až 1953 ukončilo len prímerie.

Ruský minister obrany Šojgu po boku Kim Čong-una na prehliadke zbraní v KĽDR
Video
Archívne video.

Do KĽDR má utorok pricestovať ruský prezident Vladimir Putin. Návštevu juhokórejské úrady pozorne sledujú kvôli obavám z rastúcej vojenskej spolupráce medzi Ruskom a KĽDR. Panujú obavy, že by Moskva mohla KĽDR pomôcť s jadrovým programom či vývojom balistických rakiet výmenou za dodávky munície a striel pre ruskú armádu, ktorá už viac ako dva roky bojuje na Ukrajine.

V článku, ktorý Putin poskytol severokórejskej tlači, ruský prezident tvrdí, že chce posilniť vzťahy s KĽDR. Vyzval napríklad na vytvorenie obchodných a platobných systémov, ktoré by dokázali obísť západné sankcie. Tie Putin opisuje ako „nelegálne a jednostranné reštrikcie“. O niektorých sankciách voči KĽDR rozhodla v minulých rokoch Bezpečnostná rada OSN, ktorej je Rusko stálym členom s právom veta. V marci však Moskva v rade zablokovala rezolúciu, ktorá by opäť o rok predĺžila prácu panelu expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií OSN dohliadajú. KĽDR Putin tiež poďakoval za podporu ruskej vojny na Ukrajine.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #Južná Kórea