Dvaja Česi zahynuli pri nehode na rafte vo Francúzskych Alpách

Dvaja českí občania prišli v pondelok o život pri nehode raftu vo Francúzskych Alpách, informovala stanica BFM TV a ČTK to následne potvrdilo české ministerstvo zahraničia. Prvá obeť bola vyhlásená za mŕtvu na mieste, druhá zomrela v nemocnici. Podľa ďalších francúzskych médií boli vo veku zhruba šesťdesiat rokov.

18.06.2024 10:11
debata (1)

„Môžeme potvrdiť úmrtie dvoch českých občanov vo Francúzsku. Náš zastupiteľský úrad v Paríži je v kontakte s rodinou obetí a poskytuje konzulárnu asistenciu,“ informoval ČTK hovorca českej diplomacie Daniel Drake.

HZS raft belá záchranári pátranie rieka Čítajte viac V rieke Belá objavili telo Čecha, ktorý sa prevrátil s raftom

Nehoda sa odohrala v pondelok krátko po pol tretej popoludní. Dva rafty, z ktorých na každom podľa televízie bolo päť Čechov, splavovali rieku Guil v oblasti obce Château-Ville-Vieille, keď sa pre silný prúd a vysoký stav vody prevrátili. Pasažieri prvého člnu vyviazli bez zranení, v druhom však prišli o život dvaja ľudia.

Podľa BFM TV mal jeden muž pri príchode záchrannej služby zástavu srdca a dychu. Na mieste bol vyhlásený za mŕtveho. Ďalšiu ženu vytiahli z vody s „veľmi slabým pulzom“ a previezli do nemocnice v Briançone, kde však okolo 17:30 zomrela.

Jasmine Harrisonová Čítajte viac Čech na Kanárskych ostrovoch zomrel po páde do rozbúreného mora. Chcel si ho odfotografovať

Podľa polície v departemente Hautes-Alpes boli člny „na začiatku sezóny zle prispôsobené prietoku rieky Guil“ a neboli pod dohľadom. Polícia začala vyšetrovanie nehody, aby objasnila okolnosti tragédie.

Podľa televízie France 3 išlo o štvrtú nehodu na divokej vode počas zhruba jedného a pol týždňa v južných Alpách. Tento smrtiaci začiatok sezóny je spôsobený predovšetkým veľmi silnými prietokmi v riekach.

Minulý pondelok prišiel o život 73-ročný Ír, ktorý sa na rieku vydal na kajaku. Nasledujúci deň bol v rieke Durance medzi mestami Briançon a Le Villaret nájdený mŕtvy anglický kajakár, ktorý sa zúčastnil na skupinovom výlete. V nedeľu potom na rieke Gyr blízko priehrady Vallouise zomrel 62-ročný kajakár.

Minulý týždeň preto varoval prezident národného zväzu profesionálnych sprievodcov na kanoe a pridružených disciplínach Thomas Pascal vodákov pred ťažšími podmienkami na riekach. Rekordné snehové zrážky v horskom masíve Écrins a na talianskych hraniciach, výdatné dažde a neskoré topenie ľadu spôsobili, že rieky v oblasti sú nebezpečnejšie ako zvyčajne.

Naposledy zomrel český vodák v cudzine tento rok začiatkom mája v Rakúsku. Pri jazde na kajaku pri rakúskej obci Weissenbach am Attersee 54-ročný muž pri zjazde rieky na nebezpečnom mieste vypadol z kajaku a nemohol sa dostať z divokej vody. Ďalší vodáci ho napokon vytiahli na breh, po prevoze do nemocnice však zomrel. Najtragickejšia nehoda vodákov z ČR sa v posledných rokoch stala koncom mája 2016 na východošvajčiarskej rieke Landquart. Krátko po vyplávaní od obce Küblis sa vtedy jeden z dvoch raftov s päťčlennou posádkou prevrátil, prežili len dvaja ľudia z posádky.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #raft