Pellegrini pripomenul, že doteraz boli na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie dvaja kandidáti – okrem Rutteho aj rumunský prezident Klaus Iohannis. Podľa Pellegriniho bolo pochopiteľné, že Slovensko by si vedelo predstaviť na tejto pozícii reprezentanta strednej a východnej Európy.
„Po konzultáciách s oboma kandidátmi aj po konzultáciách s premiérom Robertom Ficom a slovenskou vládou si Slovenská republika vie predstaviť podporu holandského premiéra Marka Ruttehho za šéfa Aliancie,“ vyhlásil Pellegrini.
Zároveň pripomenul, že táto podpora je sprevádzaná prosbou a žiadosťou slovenskej strany, aby Rutte ako budúci šéf NATO zaistil ochranu vzdušného priestoru SR. Ten je nechránený po odovzdaní predošlých systémov protivzdušnej obrany Ukrajine a po tom, ako spojenci z NATO – Holanďania a Taliani – stiahli zo Slovenska svoje dočasne poskytnuté systémy.
Čítajte aj Lídri sa zatiaľ nezhodli, kto bude viesť Európsku úniu„Dnes Slovensko nedisponuje žiadnym systémom protivzdušnej obrany, a preto sme s Ruttem hovorili o tom, že v prípade, ak bude zvolený za šéfa Aliancie, aby sa zasadil o ochranu a obranu vzdušného priestoru SR – aspoň do času, kým Slovensko nebude schopné vlastnými kapacitami tento vzdušný priestor ochrániť. Rutte vyjadril ochotu sa tým v budúcnosti zaoberať,“ vysvetlil prezident.
Pellegrini dodal, že Rutteho zároveň požiadal, aby po svojom zvolení do novej funkcie zohľadnil aj geografický princíp pri obsadzovaní pozícií v NATO na nižších úrovniach riadenia.
Maďarsko už nenamieta
Maďarsko údajne upustilo od svojich námietok ku kandidatúre Marka Rutteho na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO). V utorok o tom informovali holandské médiá, na ktoré sa odvolala agentúra Reuters.
Odchádzajúci holandský premiér Mark Rutte sa stretol so svojím maďarským náprotivkom Viktorom Orbánom na okraj neformálneho summitu lídrov členských krajín Európskej únie v Bruseli.
Čítajte aj Nakoniec si tľapli. Trucovitý Erdogan nakoniec podporí Marka Rutteho za šéfa NATOHolandské médiá NOS a RTL s odvolaním sa na nemenované zdroje informovali, že Orbán na schôdzke netrval na svojej požiadavke, aby sa Rutte ospravedlnil za svoje kritické vyjadrenia na adresu maďarskej vlády. Orbán ich v máji označil za „problematické“.
Čítajte aj Viktor Orbán sa zaťal. Favorit na šéfa NATO cez neho neprejdeOspravedlnenie bolo jednou z dvoch podmienok, ktoré si Budapešť stanovila na vyjadrenie podpory Ruttemu ako nástupcovi Jensa Stoltenberga vo funkcii šéfa NATO. Druhou podmienkou bola garancia, že Maďarsko sa nebude musieť podieľať na vojenskej pomoci Ukrajine. Stoltenberg sa za to zaručil počas minulotýždňového stretnutia s Orbánom, ktorý mu zase prisľúbil, že Budapešť nebude blokovať súvisiace rozhodnutia Aliancie.