Thajský Senát schválil zákon o manželstve párov rovnakého pohlavia

Thajský Senát v utorok v záverečnom čítaní schválil návrh zákona umožňujúceho manželstvá párov rovnakého pohlavia, čím sa Thajsko stalo prvým štátom juhovýchodnej Ázie, ktorý povoľuje uzatváranie homosexuálnych manželstiev.

18.06.2024 12:40
Thajsko manželstvá homosexuálne Foto: ,
Účastníčka drží dúhovú vlajku pred sídlom vlády 18. júna 2024 v Bangkoku.
debata (1)

Ako dodala agentúra AP, zákon získal podporu 130 z 152 sená­torov. Odmietli ho štyria poslanci a ďalších 18 sa hlasovania zdržalo. Zákon pôjde teraz na schválenie panovníkovi Vatčirálongkónovi. Účinnosť nadobudne 120 dní po svojom zverejnení v kráľovskom vestníku.

Thajsko je už roky známe svojou živou LGBTQ+ kultúrou a toleranciou, vďaka čomu je obľúbeným cieľom turistov. Legalizácia manželstiev osôb rovnakého pohlavia bola v Thajsku dlhodobým procesom – napriek tomu, že ju v prieskumoch koncom minulého roka podporilo až 96,6 percenta respondentov.

dúhový pochod, dúhová vlajka Čítajte viac Estónsko ako prvé v Pobaltí legalizovalo manželstvá osôb rovnakého pohlavia

Napriek akceptácii LGBTQ+ v Thajsku totiž vo všeobecnosti platí, že tamojšia spoločnosť do značnej miery vyznáva konzervatívne hodnoty. Svedčia o tom aj skúsenosti členov komunity LGBTQ+, ktorí tvrdia, že v každodennom živote sú často vystavovaní diskriminácii.

Aj preto zástancovia práv ľudí LGBTQ+ označili schválenie návrhu zákona Senátom za „monumentálny krok vpred“.

Začiatkom júna tisíce LGBTQ+ nadšencov a aktivistov usporiadali pochod ulicami Bangkoku – medzi nimi bol aj thajský premiér Srettha Thavisin, ktorý mal na sebe tričko s motívom dúhy na oslavu mesiaca hrdosti LGBTQ+.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Thajsko #homosexuálne manželstvá #LGBTI+