Tisícky mladých Poliakov sa hlásia na výcvikové kurzy armády. Prejdú si základnou 'vojenčinou'

Nový výcvikový program poľskej armády zameraný na mládež láka tisícky Poliakov vrátane žien. Na prvom z takýchto letných kurzov, ktorý sa začal minulý týždeň, sa zúčastňuje 3500 Poliakov. Kurzy nazvané Prázdniny v armáde budú tri a účastníkom v podstate ponúknu základný vojenský výcvik. Celkovo sa do nich prihlásilo vyše 11-tisíc ľudí, informuje poľský denník Dziennik Gazeta Prawna (DGP).

18.06.2024 12:52
debata (1)
Poľsko ukazuje svoju silu. Takto vyzerala pozvánka na veľkolepú prehliadku
Video
Zdroj: Poľské ministerstvo obrany

„Vzhľadom na to, že ide o program určený výlučne pre mladých ľudí vo veku 18 až 35 rokov, je záujem naozaj veľký,“ povedala Renata Myciová z náborového centra armády.

Program „Prázdniny v armáde“ sa podobá na základný vojenský výcvik. Zahŕňa cvičenia zamerané na prežitie, osvojenie vojenských taktík či obsluhu armádnych vozidiel. Účastníci majú na kurzoch oblečené vojenské uniformy a nosia pri sebe strelné zbrane.

DN - vojaci-slovensko.jpg Čítajte aj Ozbrojené sily spustili prijímacie konanie pre záujemcov o vojenskú prípravu. Uchádzači si prídu na vyše 1400 eur mesačne

Cieľom programu je prilákať mladých, ktorí tak prídu do kontaktu s armádou, zložia prísahu a stanú sa záložníkmi, či prípadne sa v armáde aj zamestnajú, napísal denník DGP.

Väčšinu z prihlásených predstavujú podľa poľského ministerstva obrany muži. Nezanedbateľný je však aj podiel žien, ktoré tvoria zhruba 20–25 percent nahlásených účastníkov.

Alexandr Lukašenko Čítajte aj Bieloruské strašenie? Lukašenkov šrot zničíme za tri hodiny, reaguje poľský generál
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #vojaci #armáda