OSN: Počet civilných obetí ozbrojených konfliktov vo svete predstavuje 72 percent

Z ľudí zabitých v ozbrojených konfliktoch vo svete je 72 percent civilistov. Oznámil to v utorok vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk, ktorý zároveň vyjadril znepokojenie nad silným nárastom podielu ženských a detských obetí.

18.06.2024 13:36
Izrael Palestínčania útok obete Foto: ,
Palestínčania smútia za príbuznými, ktorí zahynuli pri izraelskom útoku na školu spravovanú OSN v utečeneckom tábore Nusajrátt pred nemocnicou v Dajr al-Balahu v pásme Gazy 6. júna 2024.
debata

„V roku 2023 údaje zhromaždené mojimi službami ukazujú, že počet zosnulých civilistov v ozbrojených konfliktoch sa vyšplhal na 72 percent. Je desivé, že údaje ukazujú, že podiel žien zabitých v roku 2023 sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zdvojnásobil a podiel detí strojnásobil,“ povedal podľa agentúry AFP Türk pri otvorení 56. zasadnutia Rady pre ľudské práva.

Zabíjanie a zranenia civilistov sa stali komisára OSN stali každodenným javom a ničenie životne dôležitej infraštruktúry je na dennom poriadku. „Streľba na deti. Bombardovanie nemocníc. Ťažké delostrelectvo spustené na celé komunity. To všetko spolu s nenávistnou, rozdeľujúcou a dehumanizujúcou rétorikou,“ povedal.

Ukrajinci odrážajú ruské útoky v Doneckej oblasti
Video

Nárast počtu konfliktov, ktoré často zhoršuje klimatická zmena, čoraz viac zaťažuje humanitárne organizácie závislé od darcovských krajín, upozornil šéf úradu OSN. Poukázal aj na konflikty na Ukrajine, v Sýrii, Konžskej demokratickej republike a Sudáne.

Deficit financovania humanitárnej pomoci vo svete dosiahol podľa Türka ku koncu mája 40,8 miliardy dolárov. Výzvy na financovanie príslušných fondov podľa neho boli naplnené v priemere z 16,1 percenta. „Pre porovnanie, vojenské výdavky vo svete v roku 2023 vzrástli na takmer 2 500 miliárd eur, čo predstavuje reálny nárast o 6,8 percenta v porovnaní s rokom 2022,“ dodal Türk s tým, že ide o najväčší medziročný nárast od roku 2009.

Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie Čítajte viac Vyjednávač Izraela pre AFP: Desiatky rukojemníkov v Gaze sú s určitosťou nažive
debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #OSN #vojna #Pásmo Gazy #civilisti #úmrtia #vojna na Ukrajine #Volker Türk