Poplach na Jadrane: v mori sa šíria jedovaté 'ohnivé červy'

Na pobreží Čiernej Hory sa objavili jedovaté morské živočíchy známe ako ohnivé červy. Stretnutie s nimi môže človeku privodiť zdravotné komplikácie, uviedla stanica N1. Experti dávajú šírenie tohto druhu do súvislosti s otepľovaním Jadranského mora.

18.06.2024 13:55
debata (5)

Hermodice ohnivá, známa vďaka svojmu červenému sfarbeniu tiež ako ohnivý červ, je morský mnohoštetinavec dorastajúci dĺžky okolo 15 centimetrov. Vo väčšom množstve sa naposledy objavili na plážach čiernohorského letoviska Budva.

Experti dávajú šírenie ohnivého červa do... Foto: Profimedia
Ohnivý červ, Hermodice ohnivá, carunculata Experti dávajú šírenie ohnivého červa do súvislosti s otepľovaním Jadranského mora.

Oceánografovia upozorňujú, že teplota Jadranu za posledný čas vzrástla o dva stupne. To vyhovuje ohnivým červom a ďalším živočíchom vrátane niektorých druhov medúz, ktoré sa inak vyskytujú skôr v tropických vodách. Pozorované na Jadrane boli ohnivé červy už skôr, v poslednom čase ich možno vidieť čoraz častejšie aj na plytčinách do jedného metra.

Podľa profesorky Maji Krželjovej z univerzity v chorvátskom Splite nepatria ohniví červy k živočíchom, ktoré majú sklon napádať ľudí.

Chorvátska pláž
Video
Úchvatné tyrkysové a priehľadné more. / Zdroj: Pixabay.com/SBoston

„Sú pestro sfarbení, čo je v prírode signál ostatným druhom, že ide o jedovatého živočícha, a tak sa ich nedotýkajú. Kvôli ich výrazným farbám a vzhľadu ich však ľudia môžu považovať za zaujímavé, a tak sa ich niekedy snažia zdvihnúť a pochytať. Potom sa zviera bráni a môže človeka zraniť,“ uviedla.

chorvátsko Dubrovník Čítajte aj Slovákov od dovolenky pri Jadrane neodrádza ani drahota. Kto žije v Bratislave, toho ceny v Chorvátsku neprekvapia, hovorí šéf cestovky

Komplikáciou môžu byť pichliače. Ak sa ich nepodarí všetky z kože odstrániť, môžu spôsobovať zápaly a jed v nich obsiahnutý rôzne kožné problémy. Akékoľvek bodnutie si vyžaduje zásah lekára.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Čierna Hora #Jadran #Jadranské more