Aktivistku a laureátku Nobelovej ceny Mohammadíovú odsúdili na rok väzenia

Laureátku Nobelovej ceny za mier Narges Mohammadíiovú odsúdil iránsky súd na rok väzenia za protištátnu propagandu, uviedol v utorok právnik uväznenej aktivistky Mustafa Nili. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

18.06.2024 15:20
Narges Mohammadíiová Foto: ,
Narges Mohammadíiová
debata

Päťdesiatdvaročná Mohammadíová je vo väzení od novembra 2021 kde si odpykáva niekoľko trestov za odmietanie povinného nosenia hidžábu pre ženy a odmietanie trestu smrti v Iráne.

Právnik Nili na sociálnej sieti X uviedol, že „Mohammadiová bola odsúdená na jeden rok väzenia za propagandu proti systému“. Dôvodom sú podľa iránskeho právnika výzvy na bojkot parlamentných volieb, listy švédskym a nórskym poslancom a poznámky o Dine Ghalibafovej.

Podľa skupiny na ochranu práv bola študentka a novinárka Ghalibafová vzatá do väzby, pretože na sociálnych sieťach obvinila iránske bezpečnostné sily zo sexuálneho napadnutia a spútania počas zadržania na stanici metra.

Ali Rahman Kiana Rahmanová Čítajte viac Nobelovu cenu za mier prevzali v mene Narges Mohammadíovej jej dve deti

Oficiálna internetová stránka iránskeho súdnictva Mizan Online v apríli uviedla, že iránska novinárka nebola znásilnená a je stíhaná za falošné vyjadrenie.

Mohammadiová sa odmietla zúčastniť na júnovom súdnom pojednávaní v Teheráne. V marci zverejnila zvukový záznam z väzenia, v ktorom odsúdila „rozsiahlu vojnu proti ženám“ v islamskej republike.

Iránska polícia v posledných mesiacoch zintenzívnila uplatňovanie islamského kódexu obliekania žien, pričom využíva kamerový systém na identifikáciu žien bez hidžábu, šatky zakrývajúcej vlasy.

Podľa náboženských pravidiel prijatých krátko po islamskej revolúcii v roku 1979 musia mať ženy v Iráne na verejnosti zakryté vlasy a krk.

debata chyba
Viac na túto tému: #väzenie #Irán #aktivizmus