Novým šéfom NATO sa zrejme stane končiaci holandský premiér Mark Rutte

Novým generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie (NATO) sa stane končiaci holandský premiér Mark Rutte, uviedol v utorok server holandskej televízie NOS. Rutteho protikandidát, rumunský prezident Klaus Iohannis, sa kandidatúry vzdá. Končiaci šéf aliancie Jens Stoltenberg dnes Rutteho označil za veľmi silného kandidáta a poznamenal, že výber nového generálneho tajomníka je veľmi blízko zavŕšeniu.

18.06.2024 15:49 , aktualizované: 18:41
Mark Rutte Foto: ,
Mark Rutte
debata (1)

"Teraz, keď Rutteho kandidatúru plne podporuje aj Maďarsko, zostáva len, aby jediný protikandidát, rumunský prezident Iohannis, odstúpil. Zasvätené osoby NOS potvrdili, že Iohannis tak urobí v najbližšom čase, "napísal server NOS.

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes po dlhšom váhaní uviedol, že jeho krajina už nie je proti nástupu Rutteho do funkcie generálneho tajomníka NATO.

„Po dnešnom oznámení premiéra Orbána je myslím zjavné, že sme veľmi blízko rozhodnutia… Myslím, že Mark Rutte je veľmi silný kandidát,“ poznamenal dnes v tomto kontexte Stoltenberg, ktorému mandát vyprší v októbri.

Odchádzajúci holandský premiér Rutte sa stretol s Orbánom na okraj neformálneho summitu lídrov členských krajín Európskej únie v Brusel. Holandské médiá NOS a RTL s odvolaním sa na nemenované zdroje už skôr v utorok informovali, že Orbán na schôdzke netrval na požiadavke, aby sa Rutte ospravedlnil za svoje kritické vyjadrenia na adresu maďarskej vlády. Orbán ich v máji označil za „problematické“.

Ospravedlnenie bolo jednou z dvoch podmienok, ktoré si Budapešť stanovila na vyjadrenie podpory Ruttemu ako nástupcovi Jensa Stoltenberga vo funkcii šéfa NATO. Druhou bola garancia, že Maďarsko sa nebude musieť podieľať na vojenskej pomoci Ukrajine.

Tusk: Nie sme unavení z Ukrajiny, ale z Orbána
Video
Poľský premiér Donald Tusk sa vyjadril k politike svojho maďarského kolegu Viktora Orbána. / Zdroj: TV Pravda/EÚ

Sedemdesiatpäťroč­nému Ruttemu vyjadrili už vlani podporu kľúčové aliančné krajiny ako USA, Británia, Francúzsko a Nemecko. V apríli holandského politika podporilo aj Turecko a naposledy mu chýbala deklarovaná podpora už len zo strany Rumunska a Slovenska. Nový slovenský prezident Peter Pellegrini dnes podľa agentúry Reuters vyjadril ochotu Rutteho podporiť.

NATO prijíma rozhodnutia konsenzom, takže akýkoľvek kandidát potrebuje podporu všetkých 32 členských štátov.

Rumunský prezident Iohannis v marci oznámil, že sa chce o kreslo generálneho tajomníka uchádzať, pretože východoeurópske krajiny by vo vedúcich funkciách v Severoatlantickej aliancii mali mať väčšie zastúpenie.

France Obit Delors Čítajte aj Pellegrini podporí Marka Rutteho na post šéfa NATO. Orbán už nenamieta France Obit Delors Čítajte aj Viktor Orbán sa zaťal. Favorit na šéfa NATO cez neho neprejde
1 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Viktor Orbán #Mark Rutte