"Teraz, keď Rutteho kandidatúru plne podporuje aj Maďarsko, zostáva len, aby jediný protikandidát, rumunský prezident Iohannis, odstúpil. Zasvätené osoby NOS potvrdili, že Iohannis tak urobí v najbližšom čase, "napísal server NOS.
Maďarský premiér Viktor Orbán dnes po dlhšom váhaní uviedol, že jeho krajina už nie je proti nástupu Rutteho do funkcie generálneho tajomníka NATO.
„Po dnešnom oznámení premiéra Orbána je myslím zjavné, že sme veľmi blízko rozhodnutia… Myslím, že Mark Rutte je veľmi silný kandidát,“ poznamenal dnes v tomto kontexte Stoltenberg, ktorému mandát vyprší v októbri.
Odchádzajúci holandský premiér Rutte sa stretol s Orbánom na okraj neformálneho summitu lídrov členských krajín Európskej únie v Brusel. Holandské médiá NOS a RTL s odvolaním sa na nemenované zdroje už skôr v utorok informovali, že Orbán na schôdzke netrval na požiadavke, aby sa Rutte ospravedlnil za svoje kritické vyjadrenia na adresu maďarskej vlády. Orbán ich v máji označil za „problematické“.
Ospravedlnenie bolo jednou z dvoch podmienok, ktoré si Budapešť stanovila na vyjadrenie podpory Ruttemu ako nástupcovi Jensa Stoltenberga vo funkcii šéfa NATO. Druhou bola garancia, že Maďarsko sa nebude musieť podieľať na vojenskej pomoci Ukrajine.
Sedemdesiatpäťročnému Ruttemu vyjadrili už vlani podporu kľúčové aliančné krajiny ako USA, Británia, Francúzsko a Nemecko. V apríli holandského politika podporilo aj Turecko a naposledy mu chýbala deklarovaná podpora už len zo strany Rumunska a Slovenska. Nový slovenský prezident Peter Pellegrini dnes podľa agentúry Reuters vyjadril ochotu Rutteho podporiť.
NATO prijíma rozhodnutia konsenzom, takže akýkoľvek kandidát potrebuje podporu všetkých 32 členských štátov.
Rumunský prezident Iohannis v marci oznámil, že sa chce o kreslo generálneho tajomníka uchádzať, pretože východoeurópske krajiny by vo vedúcich funkciách v Severoatlantickej aliancii mali mať väčšie zastúpenie.

