Počas púte hadždž zomrelo už najmenej 900 ľudí, píše AFP. Teploty v Mekke dosiahli takmer 52 stupňov

Pri tohtoročnej veľkej moslimskej púti do Mekky zomrelo zhruba 900 ľudí, píše agentúra AFP s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Zhruba 600 úmrtí pripadá na Egypt a o 68 mŕtvych krajanoch hovoria indickí diplomati.

18.06.2024 20:19 , aktualizované: 19.06.2024 16:58
Hadždž Foto: ,
Moslimskí pútnici počas moslimskej púte hadždž v Saudskej Arábii, jún 2024
debata (3)

V utorok agentúra AFP evidovala ďalších 250 mŕtvych z iných krajín. Úrady v Saudskej Arábii, kde sa Mekka nachádza, vlastnú bilanciu nezverejňujú. U časti pútnikov sa zrejme prejavili zdravotné problémy v dôsledku vysokých teplôt.

V utorok egyptské diplomatické zdroje informovali o úmrtí 323 egyptských občanov pri veľkej púti do Mekky, ktorá sa uskutočnila od piatka do nedele. Dnes nemenovaný diplomat agentúre AFP povedal, že počet mŕtvych Egypťanov vzrástol na 600. Všetci novozapočítaní mŕtvi podľa zdroja zomreli v dôsledku vysokých teplôt v oblasti, ktoré vystúpili aj nad 50 stupňov.

Dnes agentúru AFP informoval ďalší diplomatický zdroj o 68 mŕtvych pútnikoch z Indie. „Domnievame sa, že časť z nich zomrela v súvislosti s poveternostnými podmienkami,“ uviedol diplomat. Poukázal na to, že časť pútnikov tvoria starší ľudia. Niektorí ľudia z Indie sa tiež nezvestní.

Najposvätnejšie miesto islamu (Kába) v meste... Foto: SITA/AP, Rafiq Maqbool
Meka / Kába / Hadždž / Najposvätnejšie miesto islamu (Kába) v meste Meka v Saudskej Arábii

Saudskoarabské úrady zatiaľ nezverejnili bilanciu mŕtvych. Uviedli však, že museli ošetriť okolo 2 700 pútnikov. Agentúra AFP tak počty zisťuje predovšetkým z diplomatických zdrojov. Niektoré krajiny, napríklad Jordánsko, informáciu o úmrtí svojich pútnikov zverejnili oficiálne. Vlani pri veľkej púti zomrelo na 200 účastníkov.

Púť do Mekky, ktorá je symbolickým napodobením posledného putovania proroka Mohameda, je jedným z pilierov islamu a aspoň raz za život by ju mal vykonať každý moslim, ak mu to zdravie dovolí. Milióny veriacich absolvujú veľkú púť (hadždž), ktorá sa koná každý rok v danom termíne, alebo malú púť (umra), ktorú možno podniknúť vo zvyšku roka. Tento rok sa podľa údajov miestnych úradov zúčastnilo púte na 1,8 milióna ľudí, z ktorých 1,6 milióna prišlo zo zahraničia.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #horúčavy #Saudská Arábia #Mekka #púť do mekky #úmrtia #hadždž