Putina podľa BBC sprevádzajú minister obrany Andrej Belousov, minister zahraničia Sergej Lavrov a predstavitelia ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos. Ruské úrady už skôr uviedli, že Moskva chce s KĽDR prehĺbiť spoluprácu vo všetkých oblastiach.
Šéf Kremľa v predvečer návštevy oznámil, že Moskva chce s KĽDR podpísať „komplexnú dohodu o strategickom partnerstve“, ktorej súčasťou by mala byť aj bezpečnostná spolupráca.
„Putinova návšteva Severnej Kórey ukazuje a potvrdzuje veľmi blízke vzťahy medzi Ruskom a autoritárskymi štátmi, ako je Severná Kórea,“ povedal Stoltenberg novinárom vo Washingtone. „Táto skutočnosť tiež dokazuje, že naša bezpečnosť nie je regionálna, ale globálna,“ uviedol.
NATO má podľa Stoltenberg obavy, že Rusko môže pomôcť Severnej Kórei pri vývoji raketových a jadrových programov.
„Samozrejme, že nás znepokojuje aj potenciálna podpora, ktorú Rusko poskytuje Severnej Kórei, pokiaľ ide o podporu ich raketových a jadrových programov,“ povedal na tlačovej konferencii s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom.
Šéf americkej diplomacie uviedol, že Putinova návšteva v KĽDR je prejavom jeho „zúfalstva“ posilniť vzťahy s krajinami, ktoré môžu podporiť ruskú vojnu na Ukrajine. Spojené štáty tvrdia, že Severná Kórea už poskytla Rusku „desiatky balistických rakiet a viac ako 11-tisíc kontajnerov s muníciou“.
USA a Ukrajina v januári Kremeľ obvinili, že na ukrajinské územie útočia zbraňami dodávanými z KĽDR, čo je v rozpore so sankciami OSN proti Severnej Kórei, ku ktorým sa Rusko predtým samo zaviazalo. Moskva túto informáciu nekomentovala.
Čítajte viac Kim si na Ukrajine testuje rakety. Čo ešte pečie s Putinom proti Západu?Námestník amerického ministra zahraničných vecí Kurt Campbell minulý týždeň povedal, že Washington znepokojuje, čo Rusko poskytne KĽDR ako protihodnotu za zbrane, ktoré Pchjongjang dodal Moskve. „Silnú menu? Sú to energie? Sú to spôsobilosti, ktoré im umožnia rozvíjať ich jadrové alebo raketové programy? To nevieme. Ale sme tým znepokojení a pozorne to sledujeme,“ uviedol.
Putin v utorok pred príchodom do KĽDR prisľúbil prehĺbenie obchodných a bezpečnostných väzieb so Severnou Kóreou.
Rusko od začiatku svojej invázie na Ukrajinu upevnilo vzťahy s krajinami znepriatelenými so Spojenými štátmi, ako je napríklad Severná Kórea alebo napríklad Irán, pripomínajú západné tlačové agentúry.
Severokórejský vodca Kim Čong-un navštívil Putina v Rusku minulý september. Pozrel sa napríklad na kozmodróm Vostočnyj na Ďalekom východe. Putin tiež Kimovi sľúbil, že Moskva pomôže Pchjongjangu s vývojom satelitov. Putin zatiaľ Severnú Kóreu navštívil iba v roku 2000, keď sa prvýkrát ujal prezidentského úradu.
Po návšteve Severnej Kórey odcestuje Putin do Vietnamu, kde v Hanoji strávi dva dni od 19. do 20. júna.
Čítajte viac Putin po viac ako 20 rokoch navštívi Severnú Kóreu. Privezie si odtiaľ pracovných migrantov?