Izraelská armáda dostala echo o útoku Hamasu na židovský štát dva týždne vopred

Izraelská vojenská spravodajská služba upozorňovala na útok Hamasu s viac ako dvojtýždňovým predstihom pred 7. októbrom 2023, kedy militanti za Pásma Gazy zaútočili na južné oblasti Izraela.

18.06.2024 21:31
Izraelská armáda, vojaci, Pásmo Gazy,... Foto: ,
Izraelská armáda
debata (2)

Ako uviedol izraelský verejnoprávny vysielateľ (KAN), plány útoku boli popísané v dokumente, ktorý 19. septembra dostala divízia izraelskej armády (IDF) zodpovedná za územie v susedstve Pásma Gazy.

Jej autorom bola elitná spravodajská jednotka 8200, no podľa agentúry DPA správe vyššie postavení velitelia nevenovali dostatočnú pozornosť.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra.
Video

„Bezpečnostné zložky v tom čase potláčali nepokoje v Pásme Gazy prostredníctvom zlepšovania podmienok pre život miestneho obyvateľstva, pracovných povolení pre Palestínčanov a pomocou zrušenia obmedzení tovarov,“ povedal vojenský spravodajca KAN. IDF sa zároveň spoliehala na ochranu hraníc vo väčšej hĺbke izraelského vnútrozemia.

Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie Čítajte viac Vyjednávač Izraela pre AFP: Desiatky rukojemníkov v Gaze sú s určitosťou nažive
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas