Tá rieka sa volá Tuman, po rusky Tumannaja, po kórejsky Tumangang a po čínsky Tchu-men ťiang. Je vyše päťsto kilometrov dlhá, tečie prevažne po čínsko-sverokórejskej hranici a až posledných 17 kilometrov pred ústím do Japonského mora preteká medzi Ruskom a KĽDR.
Historicky celá táto oblasť patrila Číne. Až pekinská konvencia, ktorá v roku 1860 dala bodku za druhou ópiovou vojnou, prinútila oslabenú Ríšu stredu postúpiť územie vo Vonkajšom Mandžusku cárskemu Rusku. Táto obrovská oblasť ohraničená Amurom a Japonským morom a na juhu riekou Tuman dnes predstavuje celý ruský Prímorský kraj a juhovýchodnú časť Chabarovského kraja.
Čína už pol druha storočia túži po priamom prístupe k Pacifiku. Jej sen po dlho narážal na nepochopenie zo strany Moskvy a Pchjongjangu. Čínske lode sa tak môžu plaviť po rieke len po dedinu Fang-čuan a na dolný tok, ktorý by im umožnil voľný prístup k moru, potrebujú špeciálne povolenie od Ruska a Severnej Kórey. Väčším plavidlám na poslednom 15-kilometrovom úseku navyše stojí v ceste Most priateľstva vybudovaný na hraniciach Ruska a KĽDR ešte v polovici minulého storočia.
Pozorovatelia očakávajú, že počas terajšej návštevy Putina v Pchjongjangu sa začnú lámať ľady. „Čína, Rusko a Severná Kórea môžu čoskoro začať diskutovať o tom, ako umožniť lodiam plaviť sa po hraničnej rieke do Japonského mora,“ napísal magazín Nikkei Asia.
Tento anglojazyčný japonský týždenník vo svojej prognóze vychádza zo záverečného vyhlásenia, ktoré minulý mesiac po pekinských rokovaniach prijali Putin a Si. Zahrnuli do neho totiž aj zmienku , že obe krajiny sa zapoja do „konštruktívneho dialógu“ so Severnou Kóreou o rieke Tuman.
Šéf Kremľa navštívil severokórejskú metropolu prvý raz po 24 rokoch.
Čína v uplynulých rokoch opakovane naliehala na Rusko a Severnú Kóreu, aby umožnili čínskym plavidlám voľne sa plaviť po rieke do Japonského mora, pričom navrhla vytvorenie špeciálnej ekonomickej zóny pozdĺž jej brehov.
„Rusko sa tejto myšlienke zdráhalo v obave, že by to zvýšilo vplyv Číny v severovýchodnej Ázii. Jeho postoj sa však mení s tým, ako sa mení dynamika moci medzi Moskvou, Pekingom a Pchjongjangom,“ píše Nikkei Asia.
V dôsledku západných sankcií prijatých po invázii na Ukrajinu v roku 2022 je Rusko čoraz viac závislé od obchodovania s Čínou. Jeho vývoz energetických nosičov do Číny sa od začiatku ukrajinskej vojny výrazne zvýšil. Moskva sa tiež spolieha na Peking v oblasti elektronických súčiastok a automobilov. Dovoz z Číny sa v uplynulom roku zvýšil o 37 percent.
Sankcie tiež zblížili Rusko a Severnú Kóreu . Pchjongjang podľa odhadu Soulu dodal Moskve od začiatku vojny na Ukrajine najmenej 4,8 milióna delostreleckých granátov, výmenou za to dostal popri fosilných palivách a potravinách aj technológie na realizáciu špionážneho satelitného programu.
Putin sa počas návštevy KĽDR bude snažiť o užšiu bezpečnostnú spoluprácu s Pchjongjangom, najmä pokiaľ ide o dodávky vojenského materiálu, predpovedá ruský exilový analytik Iľja Abišev.
„Keďže vojna na Ukrajine vstupuje do zdĺhavého štádia, Rusko intenzívne hľadá dodávateľov zbraní v mnohých krajinách sveta. Severná Kórea sa ukázala ako ideálny partner. Vysoko militarizovaná ekonomika jej umožnila vytvoriť jeden z najväčších svetových arzenálov granátov a rakiet, čo je presne to, čo ruská armáda teraz najviac potrebuje. Mnohé severokórejské zbrane boli navyše vyvinuté na základe starých sovietskych modelov, používajú rovnaké kalibre, a preto sú kompatibilné s modernou ruskou vojenskou technikou. Niektoré z nich sú takmer presnými kópiami ruských modelov – napríklad severokórejská raketa KN-23, ktorú už Rusko odpálilo na Ukrajinu, je veľmi podobná ruskej 9M723 pre operačno-taktický komplex Iskander-M,“ cituje experta spravodajský portál britskej BBC.
Ani embargo, ktoré medzinárodné spoločenstvo uvalilo na KĽDR pre jej vojenský jadrový program, obchodovanie Moskvy s Pchjongjangom nedokáže ohroziť.
Čítajte viac Čo chce Peking od Moskvy? Čínsky expert: Rusko vojnu prehrá„Obe krajiny čelia takým prísnym sankciám, že je ťažké ich vystrašiť nejakými novými obmedzeniami. Spoločná pozemná a námorná hranice súčasne zjednodušuje logistiku zásobovania a znemožňuje zachytávať kontajnery, v ktorých sa v rozpore s rezolúciami OSN prepravujú zbrane a strelivo,“ poznamenal Abišev.
Wang Wen, dekan Inštitútu finančných štúdií Renminskej univerzity je presvedčený, že Severná Kórea, ktorá je tiež závislá od Pekingu a intenzívne prehlbuje svoje vzťahy s Kremľom, bude s čínskou požiadavkou na voľné sprístupnenie dolného toku Tumenu súhlasiť. A to napriek tomu, že projektu môže dočasne padnúť za obeť aj Most priateľstva, kadiaľ prechádza jediná železničná spojnica medzi Ruskom a Severnou Kóreou.
Čítajte viac Expert: Mier? Číne by na Ukrajine možno vyhovovalo úplné ruské víťazstvo, ale...Jeho konštrukcia sa klenie nad hladinou hraničnej rieky iba vo výške sedem metrov a tvorí tak prekážku pre väčšie plavidlá s ktorými Čína počíta. Peking preto zvažuje možnosť zbúrania mosta a plánuje tiež prehĺbenie a rozšírenie rieky na jej dolnom toku.
"Umožnenie plavby väčším plavidlám zlacní prepravu čínskych tovarov po mori a podporí obchodnú výmenu so severovýchodnou Áziou vrátane Japonska a Južnej Kórey,“ povedal Wang.
Čítajte viac Putin daroval Kimovi luxusnú limuzínu Aurus. Porušil tým rezolúciu OSNZmena by ale mohla výrazne ovplyvniť aj bezpečnosť v regióne. Rusko-čínske a rokovania o rieke Tuman a ich perspektívne rozšírenie na trojstranné za účasti KĽDR, vyvolávajú podľa Šisako Masuovej, profesorky na univerzite v Kjúšu, vážne obavy v Tokiu. .,,Prístup do Japonského mora budú mať s najväčšou pravdepodobnosťou aj čínske lode pobrežnej stráže," povedala expertka pre Nikkei Asia. „Čína si robí nárok na ostrovy Senkaku a jej lode by mohli získať prístup na sporné územie, čo znamená, že japonská pobrežná stráž bude musieť zvýšiť svoje sily v regióne,“ dodala.
Vzťahy Moskvy a Pekingu v minulosti vážne zaťažovali územné spory. V sovietskych časoch medzi oboma susedmi prepukli aj ostré prihraničné boje. Putin ale už pred časom súhlasil s odstúpením ostrovov Tarabarov, Vinogradov, Korejskij, Romaškin a časti ostrova Boľšoj Ussurijskij na rieke Amur Číne.
Veľký Ussurijský ostrov leží v ústí rieky Ussuri do rieky Amur. Na ostrov si desaťročia robili nároky Rusko a Čína. Spor sa podarilo vyriešiť až v roku 2008. Západná časť ostrova odvtedy patrí Číne, východná Rusku.
Moskva však prešla mlčaním, keď vlani v auguste predstavila čínska štátna kartografická služba súbor máp, kde bol celý ostrov Veľký Ussurijskij priradený k čínskemu územiu. Vo vysvetlivke k mape sa uvádzalo, že bola „vypracovaná v súlade s národnými normami pre návrh hraníc v Číne a ďalších krajinách po celom svete“.
Čítajte viac Čína „zabrala“ ruský ostrov. Putin neurobí nič, myslí si expert„Kremeľ rozhodne venuje veľkú pozornosť čínskym mapám – najmä tým oficiálnym – ktoré tvrdia, že ruské územie v skutočnosti patrí Číne. No, ak je aj Putin nahnevaný, nemôže sa nahlas sťažovať, keďže Moskva sa v dôsledku západných sankcií stala závislou od ekonomických vzťahov s Pekingom,“ reagoval pre magazín Newsweek expert na ruskú zahraničnú politiku Mark Katz z Univerzity Georgea Masona.