V správe hodnotiacej šesť izraelských útokov, ktoré si vyžiadali vysoký počet obetí a zničili civilnú infraštruktúru, úrad OSN pre ľudské práva uviedol, že izraelské sily „možno systematicky porušovali zásady rozlišovania, primeranosti a opatrnosti pri útoku“.
„Pri izraelskom bombardovaní bola zrejme dôsledne porušená požiadavka výberu takých prostriedkov a metód vedenia vojny, ktoré by zabránili alebo aspoň v maximálnej miere minimalizovali škody na civilnom obyvateľstve,“ povedal Türk.

Vojnu v Pásme Gazy vyprovokoval teroristický útok Hamasu a ďalších radikálnych skupín z vlaňajšieho 7. októbra, pri ktorom palestínski ozbrojenci pozabíjali takmer 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších asi 250 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov. Vyše stovku z nich Hamas prepustil pri doteraz jedinom prímerí na konci novembra. Izrael v odvete za októbrový útok začal masívnu ofenzívu, počas ktorej podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva kontrolovaného hnutím Hamas prišlo v Pásme Gazy o život viac ako 37-tisíc. Ďalších vyše 85-tisíc ich bolo zranených.
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) minulý týždeň uviedol, že zabitie civilistov počas izraelskej operácie na oslobodenie štyroch rukojemníkov by mohlo byť považované za vojnový zločin, rovnako ako aj zadržiavanie zajatcov palestínskymi militantmi v husto obývaných oblastiach.

Protest proti Netanjahuovi rozohnali vodnými delami
Tisíce ľudí protestovali v Jeruzaleme proti vláde premiéra Benjamina Netanjahua a požadovali prepustenie rukojemníkov, ktorých palestínske militantné hnutie Hamas stále zadržiava v Pásme Gazy. Demonštranti sa zišli pred izraelským parlamentom (Kneset) a okrem zmieneného žiadali aj predčasné voľby, píše agentúra DPA citujúc z izraelských médií.
Protivládne demonštrácie sa v Izraeli konali už tretí večer po sebe, pričom plánované sú aj v nadchádzajúcich dňoch.

Počas protestu došlo pred súkromnou rezidenciou premiéra k potýčkam demonštrantov s políciou, ktorá na rozohnanie davu použila aj vodné delá. Viacero osôb utrpelo zranenia. Niekoľko demonštrantov zadržali.
Protivládne protesty sa v Izraeli konajú už niekoľko mesiacov a lákajú stále viac účastníkov. Netanjahuovi jeho kritici vyčítajú, že sa usiluje vyhovieť svojim radikálnejším koaličným partnerom a preto marí dohodu s Hamasom o prepustení rukojemníkov, píše DPA. Netanjahu to popiera a zo stagnácie nepriamych rokovaní viní Hamas.
DPA však pripomína, že viacerí ministri z Netanjahuovho vládneho kabinetu sú proti dohode s Hamasom, pretože by sa v nej stanovilo napríklad aj prepustenie palestínskych väzňov.
V súvislosti s protivládnymi protestmi zároveň čoraz častejšie zaznieva aj kritika na adresu polície a jej zásahov. Polícia totiž počas demonštrácií údajne bráni zdravotníkom vo výkone ich práce, pričom viacerým z nich aj spôsobila zranenia, keď na demonštrantov nasadila vodné delá.
