Izrael možno opakovane pácha vojnové zločiny, tvrdí OSN. Protest proti Netanjahuovi rozohnali vodnými delami

Izraelské sily možno opakovane porušili zákony a pravidlá vedenia vojny a počas vojenskej operácie v Pásme Gazy nerozlišovali medzi civilistami a bojovníkmi, uviedol v stredu vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk.

19.06.2024 10:07 , aktualizované: 10:15
debata (6)
Ako chce Izrael znížiť civilné obete v Gaze? Odpovedá veľvyslanec
Video
,,Cieľom vždy bolo, aby sme chránili civilistov. No Hamas zámerne umiestňuje zbrane medzi civilistov. Používa ich ako ľudské štíty, aby sa ochránil," tvrdí izraelský veľvyslanec Eitan Levon. / Zdroj: TV Pravda

V správe hodnotiacej šesť izraelských útokov, ktoré si vyžiadali vysoký počet obetí a zničili civilnú infraštruktúru, úrad OSN pre ľudské práva uviedol, že izraelské sily „možno systematicky porušovali zásady rozlišovania, primeranosti a opatrnosti pri útoku“.

„Pri izraelskom bombardovaní bola zrejme dôsledne porušená požiadavka výberu takých prostriedkov a metód vedenia vojny, ktoré by zabránili alebo aspoň v maximálnej miere minimalizovali škody na civilnom obyvateľstve,“ povedal Türk.

Benny Ganc Čítajte aj Izraelský premiér Netanjahu rozpúšťa vojnový kabinet

Vojnu v Pásme Gazy vyprovokoval teroristický útok Hamasu a ďalších radikálnych skupín z vlaňajšieho 7. októbra, pri ktorom palestínski ozbrojenci pozabíjali takmer 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších asi 250 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov. Vyše stovku z nich Hamas prepustil pri doteraz jedinom prímerí na konci novembra. Izrael v odvete za októbrový útok začal masívnu ofenzívu, počas ktorej podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva kontrolovaného hnutím Hamas prišlo v Pásme Gazy o život viac ako 37-tisíc. Ďalších vyše 85-tisíc ich bolo zranených.

Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...
Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...
+15Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) minulý týždeň uviedol, že zabitie civilistov počas izraelskej operácie na oslobodenie štyroch rukojemníkov by mohlo byť považované za vojnový zločin, rovnako ako aj zadržiavanie zajatcov palestínskymi militantmi v husto obývaných oblastiach.

Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie Čítajte aj Vyjednávač Izraela pre AFP: Desiatky rukojemníkov v Gaze sú s určitosťou nažive

Protest proti Netanjahuovi rozohnali vodnými delami

Tisíce ľudí protestovali v Jeruzaleme proti vláde premiéra Benjamina Netanjahua a požadovali prepustenie rukojemníkov, ktorých palestínske militantné hnutie Hamas stále zadržiava v Pásme Gazy. Demonštranti sa zišli pred izraelským parlamentom (Kneset) a okrem zmieneného žiadali aj predčasné voľby, píše agentúra DPA citujúc z izraelských mé­dií.

Protivládne demonštrácie sa v Izraeli konali už tretí večer po sebe, pričom plánované sú aj v nadchádzajú­cich dňoch.

Ľudia počas protestu proti vláde izraelského... Foto: SITA/AP, Leo Correa
Jeruzalem, Izrael, Netanjahu, Hamas, Palestína, protest Ľudia počas protestu proti vláde izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Požadujú predčasné voľby. Jeruzalem, 18. júna 2024.

Počas protestu došlo pred súkromnou rezidenciou premiéra k potýčkam demonštrantov s políciou, ktorá na rozohnanie davu použila aj vodné delá. Viacero osôb utrpelo zranenia. Niekoľko demonštrantov zadržali.

Protivládne protesty sa v Izraeli konajú už niekoľko mesiacov a lákajú stále viac účastníkov. Netanjahuovi jeho kritici vyčítajú, že sa usiluje vyhovieť svojim radikálnejším koaličným partnerom a preto marí dohodu s Hamasom o prepustení rukojemníkov, píše DPA. Netanjahu to popiera a zo stagnácie nepriamych rokovaní viní Hamas.

DPA však pripomína, že viacerí ministri z Netanjahuovho vládneho kabinetu sú proti dohode s Hamasom, pretože by sa v nej stanovilo napríklad aj prepustenie palestínskych väzňov.

V súvislosti s protivládnymi protestmi zároveň čoraz častejšie zaznieva aj kritika na adresu polície a jej zásahov. Polícia totiž počas demonštrácií údajne bráni zdravotníkom vo výkone ich práce, pričom viacerým z nich aj spôsobila zranenia, keď na demonštrantov nasadila vodné delá.

Israel-Palestinians-Gaza-Death of a Family Tree Čítajte aj Izraelské nálety v Pásme Gazy neutíchajú, pri posledných zahynulo najmenej 17 Palestínčanov
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #OSN #ľudské práva #Pásmo Gazy #vojnové zločiny #útok na Izrael