Slovensko čaká konanie s Bruselom pre prekročenie deficitu verejných financií

Európska komisia (EK) začína konanie so siedmimi členskými krajinami Európskej únie, ktoré prekračujú stanovené deficity verejných financií. Medzi nimi je aj Slovensko.

19.06.2024 13:01
debata

Oznámila eurokomisia v tlačovej správe. Týka sa to Belgicka, Francúzska, Talianska, Maďarska, Malty, Poľska a Slovenska. Tieto krajiny vlani pri deficitoch prekročili trojpercentný strop vo vzťahu k hrubému domácemu produktu (HDP).

UP Dôchodcovia Čítajte aj Žijeme si nad pomery, štát na to nemá, kritizujú analytici. Plošné dávky všetkým dôchodcom nie sú správne, tvrdia

Komisia posudzovala celkovo 12 členských krajín, medzi nimi aj Českú republiku. Do úvahy vzali viaceré faktory, okrem iného aj to, že u niektorých štátov ide o dočasné neplnenie stanovených kritérií a že deficit majú blízko k trom percentám. Preto odporučila začať konanie len so siedmimi krajinami.

Ladislav Kamenický a Robert Fico hovoria o rozpočte
Video
Zdroj: TASR

Pravidlá fungovania EÚ okrem iného stanovujú, že členský štát musí deficit verejných financií udržiavať do troch percent HDP a verejné zadlženie do 60 percent HDP. Správa EK je len prvým krokom k začatiu postupov pri nadmernom deficite.

SR premiér Fico ministerstvá návšteva MF Kamenický BAX Čítajte aj Kamenický reaguje na blížiace sa uťahovanie opaskov. Deficit máme najhorší v celej EÚ

„Na základe tohto hodnotenia a po zvážení stanoviska Hospodárskeho a finančného výboru má komisia v úmysle navrhnúť Rade, aby u týchto členských štátov v júli 2024 začala konanie kvôli nadmernému deficitu,“ píše sa v správe EK.

debata chyba
Viac na túto tému: #Brusel #deficit verejných financií #Eurokomisia #Euróspka komisia