Ponorka Kazaň plávala späť pozdĺž floridského pobrežia v medzinárodných vodách, zvyšok flotily sa vydal na juh, pravdepodobne k Venezuele, uvádza denník The Miami Herald s odkazom na vyjadrenie americkej armády.
Američania zaznamenali, že ruské plavidlá sa pri ceste k Havane dostali veľmi blízko floridským brehom. Hliadkovali tam tri americké lode, vrátane torpédoborca s riadenými strelami USS Truxtun a plavidlo pobrežnej stráže Stone, spolu s kanadskou fregatou HMCS Ville de Québec. Neskôr sa pohybovali pri severnej časti floridského pobrežia, vysvetľuje The Miami Herald.
Podľa satelitných snímok bola ruská loď v jeden moment menej ako 48 kilometrov od floridského ostrova Key Largo.
Ponorka a niekoľko lodí ruského vojnového námorníctva vplávalo do havanského prístavu.
Po ceste sa rozpadla
Sociálnymi sieťami sa začali šíriť fotografie poškodeného trupu na ruskej ponorke v Havane. „Najnovšia ruská ponorka sa počas návštevy Kuby rozpadla. Jej zvukotesné panely odpadli. To znamená, že ‚neviditeľná' ponorka je pravdepodobne veľmi hlasná pod vodou a svieti na sonare,“ napísal holandský dátový vedec zo spoločnosti Capgemini Marijn Mark, informuje portál iDNES.cz.
K poškodeniu sa vyjadril aj analytik obranného a bezpečnostného think-tanku Royal United Services Institute a bývalý čilský námorný dôstojník Richard Kouyoumdjian Inglis. Pre portál Business Insider povedal, že anechoické (protiozvenové) panely sú z gumy a môžu sa ľahko uvoľniť a spadnúť. Ak by sa ich stratilo veľké množstvo, uľahčilo by to nájdenie ponorky, podľa Inglisa ale z fotografií nevyplýva, že by to bol tento prípad.
„Ruské námorné plavidlá nie sú najmodernejšie a niekedy nie sú dobre udržiavané, ale to neznamená, že sa stane niečo katastrofálne,“ dodal. Plavidlo by malo byť schopné plniť svoju funkciu aj v prípade opotrebovania.