Ruská jadrová ponorka bola pri pobreží Floridy. Zožala vlnu posmechu pre svoje poškodenie

Začiatkom minulého týždňa vplávala do kubánskych vôd skupina ruských bojových lodí, medzi ktorými bola fregata Admirál Gorškov a jadrová ponorka Kazaň. Na Kube, kam dorazili ruské bojové lode, sa nachádza aj americká jadrová ponorka USS Helena. Časť vyrazila od Havany smerom k Venezuele a ponorka zamierila na sever. Práve Kazaň zožal veľkú vlnu posmechu, pre jej poškodenie. Užívatelia na internete sa smejú, že sa po ceste rozpadla.

19.06.2024 15:35
debata (64)
Tichí zabijaci. NATO ukázalo, ako loví ponorky
Video
Námorné sily z deviatich krajín sa zúčastňujú každoročného protiponorkového bojového cvičenia pri pobreží talianskej Sicílie. Manévre Dynamic Manta 23 pod vedením spojeneckého námorného veliteľstva Severoatlantickej aliancie sa konajú od 27. februára do 10. marca. Viac vo videu NATO.

Ponorka Kazaň plávala späť pozdĺž floridského pobrežia v medzinárodných vodách, zvyšok flotily sa vydal na juh, pravdepodobne k Venezuele, uvádza denník The Miami Herald s odkazom na vyjadrenie americkej armády.

Američania zaznamenali, že ruské plavidlá sa pri ceste k Havane dostali veľmi blízko floridským brehom. Hliadkovali tam tri americké lode, vrátane torpédoborca ​​s riadenými strelami USS Truxtun a plavidlo pobrežnej stráže Stone, spolu s kanadskou fregatou HMCS Ville de Québec. Neskôr sa pohybovali pri severnej časti floridského pobrežia, vysvetľuje The Miami Herald.

Podľa satelitných snímok bola ruská loď v jeden moment menej ako 48 kilometrov od floridského ostrova Key Largo.

Kubánci vítali ruskú jadrovú ponorku i bojové lode

Ponorka a niekoľko lodí ruského vojnového námorníctva vplávalo do havanského prístavu.

Fotogaléria
Ľudia odetí v ruských zástavách sledujú ruskú...
Kubánci sledujú ruskú fregatu triedy Admirál...
+6Kubánci sa pozerajú na ruskú fregatu triedy...

Po ceste sa rozpadla

Sociálnymi sieťami sa začali šíriť fotografie poškodeného trupu na ruskej ponorke v Havane. „Najnovšia ruská ponorka sa počas návštevy Kuby rozpadla. Jej zvukotesné panely odpadli. To znamená, že ‚neviditeľná' ponorka je pravdepodobne veľmi hlasná pod vodou a svieti na sonare,“ napísal holandský dátový vedec zo spoločnosti Capgemini Marijn Mark, informuje portál iDNES.cz.

K poškodeniu sa vyjadril aj analytik obranného a bezpečnostného think-tanku Royal United Services Institute a bývalý čilský námorný dôstojník Richard Kouyoumdjian Inglis. Pre portál Business Insider povedal, že anechoické (protiozvenové) panely sú z gumy a môžu sa ľahko uvoľniť a spadnúť. Ak by sa ich stratilo veľké množstvo, uľahčilo by to nájdenie ponorky, podľa Inglisa ale z fotografií nevyplýva, že by to bol tento prípad.

Obraz ruského imperátora Alexandra III na...
Ruský prezident Vladimir Putin v strede a...
+9Novopostavená jadrová ponorka Cár Alexander III...

„Ruské námorné plavidlá nie sú najmodernejšie a niekedy nie sú dobre udržiavané, ale to neznamená, že sa stane niečo katastrofálne,“ dodal. Plavidlo by malo byť schopné plniť svoju funkciu aj v prípade opotrebovania.

64 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Kuba #ponorka #Kazaň #ruská armáda