Lamanšský prieliv prekročilo v utorok najviac migrantov v tomto roku

Vyše 880 migrantov prešlo v utorok na malých lodiach Lamanšský prieliv. Je to najvyšší počet migrantov, ktorí tento rok za jeden deň absolvovali túto cestu do Británie. Vyplýva to z údajov britskej vlády, informuje TASR podľa stredajšej správy agentúry AFP.

19.06.2024 19:26
migranti Foto: ,
Skupina kurdských migrantov z Iránu a Iraku, ktorým sa nepodarilo dostať loďou do Spojeného kráľovstva po tom, čo ich objavila polícia, sa v nedeľu 19. mája 2024 odmieta vrátiť na breh na pláži Ambleteuse v severnom Francúzsku.
debata

V utorok zaznamenali úrady 15 lodí, na ktorých Lamanšský prieliv prekonalo 882 ľudí. Celkový počet migrantov, ktorí tento rok túto cestu absolvovali, tak stúpol na 12 313, vyplýva z predbežných údajov britského ministerstva vnútra.

Počet migrantov, ktorí od začiatku tohto roka prešli cez Lamanšský prieliv do Británie, je o 18 percent vyšší v porovnaní s rovnakým časovým obdobím minulého roka. Vlani o takomto čase britské úrady evidovali približne 10 472 prechodov.

Migrácia je jednou z veľkých tém nadchádzajúcich júlových volieb v Británii. Súčasný konzervatívny premiér Rishi Sunak sľúbil, že zastaví príchody lodí s migrantami, avšak jeho plán deportovať ľudí žiadajúcich o azyl do Rwandy čelí prekážkam.

imigranti, nenezuela, mexiko Čítajte viac Biden ponúka časti ilegálnych imigrantov cestu k legalizácii ich statusu v USA

Kontroverzný zákon, ktorý povoľuje deportovať ilegálnych migrantov do Rwandy, schválil parlament v apríli po mesiacoch nezhôd. No po vyhlásení predčasných parlamentných volieb v máji bol Sunak nútený pristúpiť na to, že s deportáciami sa začne až po voľbách, ak bude opätovne zvolený.

Konzervatívci si však v predvolebných prieskumoch nevedú veľmi dobre v porovnaní s opozičnou Labouristickou stranou Keira Starmera, ktorá prisľúbila, že deportácie zruší. Toto opatrenie totiž podľa nej fungovať nebude.

Pri pobreží Talianska našli šesť tiel migrantov

Talianska pobrežná stráž v stredu oznámila, že našla telá šiestich osôb, po tom, čo sa tento týždeň pri južnom pobreží Talianska potopili dva člny s migrantmi. Po nehode hlásili viac ako 60 nezvestných vrátane približne 26 detí. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

V noci na pondelok sa približne 120 námorných míľ od pobrežia talianskeho regiónu Kalábria podarilo zachrániť dvanásť ľudí. Jeden z nich však po vylodení zomrel. Agentúra ANSA uviedla, že išlo o 25-ročnú ženu pôvodom z Iraku.

Pobrežná stráž v stredu uviedla, že v oblasti nehody pokračuje v pátraní po nezvestných migrantoch a objavila už šesť tiel. ANSA informuje, že ide o štyroch mužov a dve ženy.

migranti Čítajte aj Varšava žiada Nemecko, aby vysvetlilo incident s migrantami vyvezenými do Poľska

Šakilla Mohammadíová z humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF), ktorá pomáha preživším, uviedla, že pravdepodobne zahynuli celé rodiny z Afganistanu. „Povedali nám (migranti), že cestovali bez záchranných viest a že niektoré lode nezastavili, aby im pomohli,“ uviedla Mohammadíová.

Podľa stanoviska nemeckej charitatívnej organizácie RESQSHIP pri inej nehode lode s migrantami bolo v pondelok na talianskom ostrove Lampedusa objavených desať tiel.

Organizácia Spojených národov (OSN) uvádza, že vlani v Stredozemnom mori zahynulo alebo zmizlo približne 3155 migrantov. Tento rok zomrelo alebo je nezvestných viac ako 1000 ľudí.

Oblasť medzi pobrežím severnej Afriky a Talianskom a Maltou, je najnebezpečnejšou známou migračnou trasou na svete a zahŕňa 80 percent všetkých úmrtí a zmiznutí v Stredozemnom mori, dodáva AFP.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Veľká Británia #migranti #Lamanšský prieliv