Hamas nemožno zničiť, ide hlavne o ideológiu, vyhlásil hovorca izraelskej armády. Netanjahu reagoval

Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari v rozhovore so stanicou Channel 13 povedal, že zničenie palestínskeho hnutia Hamas v Pásme Gazy je nemožné, pretože ide o myšlienku a ideológiu a izraelská vláda pre ňu podľa Hagariho musí nájsť alternatívu.

19.06.2024 22:40
Iran, Izrael Foto:
Hovorca izraelských ozbrojených síl Daniel Hagari so zostrelenou iránskou balistickou raketou
debata (1)

Na poznámku reagovala vyhlásením kancelária premiéra Benjamina Netanjahua, podľa ktorej je izraelská armáda povinná plniť vojnové ciele vlády, medzi ktorými je okrem iného zničenie politickej a vojenskej infraštruktúry Hamasu.

„Myšlienka zničenia Hamasu je jednoducho hádzaním piesku do očí verejnosti. Ak vláda nenájde alternatívu, (Hamas) zostane v Gaze,“ poznamenal armádny hovorca Hagari.

Izraelský veľvyslanec: Zničenie Hamasu je krok k mieru
Video

Armáda neskôr v reakcii na kritiku úradu predsedu vlády vydala nové vyhlásenie, kde uviedla, že je „oddaná vojnovým cieľom stanoveným vládou“. Hagariho poznámky podľa vyhlásenia boli vytrhnuté z kontextu, pretože hovorca v rozhovore hovoril iba o zničení Hamasu ako myšlienky, nie o fyzickom zničení, o ktoré sa vláda usiluje.

Izraelská armáda, vojaci, Pásmo Gazy, Palestína, Hamas Čítajte viac Izraelská armáda dostala echo o útoku Hamasu na židovský štát dva týždne vopred

„Armáda pracuje cez deň v noci a tak bude aj pokračovať. Velitelia IDF bojujú s odhodlaním a húževnatosťou, aby zničili vojenské, organizačné a vládne infraštruktúry Hamasu,“ cituje z armádneho vyhlásenia denník Haarec. IDF je skratka pre Izraelské obranné sily, teda izraelskú armádu.

Veľmi podobné názory ako dnes Hagari vyjadrili v uplynulých mesiacoch niektorí analytici, ktorí hovorili so západnými médiami.

Ideologická alternatíva

„Aj keď zabijú všetkých ich vodcov a všetkých ozbrojených bojovníkov, Hamas pretrvá ako politická sila, či už Izraelčania budú okupovať Gazu, alebo odídu. Zničenie Hamasu ako politickej inštitúcie, ako myšlienky, je nemožné,“ povedal napríklad denníku El País americko-palestínsky profesor arabských štúdií z Kolumbijskej univerzity v New Yorku Rashid Khalidi už niekoľko týždňov po teroristických útokoch Hamasu na juhu Izraela vlani v októbri, ktoré vojnu podnietili.

S deviatimi odborníkmi na bezpečnostné štúdiá, politiku na Blízkom východe alebo vojenstvo hovorila v decembri americká stanica CNBC. Oslovení sa zhodli, že je možné značne redukovať vojenské schopnosti Hamasu, nie je však možné hnutie úplne eliminovať bez toho, aby izraelská vláda Palestínčanom ponúkla ideologickú alternatívu, napríklad palestínsku samosprávu, ktorá by bola rivalom oslabeného Hamasu.

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV.
Video

Odborník na Izrael Mairav ​​Zonszein z výskumného ústavu International Crisis Group v máji v rozhovore so serverom Vox uviedol, že izraelské „vojnové ciele a rétorika boli oveľa vyššie, než aké bolo možné naplniť“. Dodal však, že miera zničenia Hamasu po ôsmich mesiacoch vojny už teraz môže byť taká, aby hnutie naďalej nebolo schopné fungovať ako armáda a útočiť na izraelské pohraničné oblasti.

„Môže byť Hamas úplne zničený? Krátka odpoveď je ‚nie‘. Dlhá odpoveď je, že je to zložitejšie. Izraelská kampaň môže rozložiť štruktúry hnutia, ale poraziť ideológiu bez politického riešenia je zrejme nemožné,“ uviedla vlani v novembri televízia Deutsche Welle vo svojej analýze.

Vojna v Pásme Gazy začala vlani v októbri po tom, čo ozbrojenci Hamasu a jemu blízkych islamistických skupín zabili zhruba 1 200 ľudí v južnom Izraeli a ďalších niekoľko sto ľudí na palestínske územie uniesli.

Koľko rukojemníkov v Pásme Gazy zostáva nažive, nie je jasné, podľa nemenovaného vysokého predstaviteľa Izraela, ktorý hovoril s agentúrou AFP, ide o „desiatky“.

Izrael Gaza operácia rukojemníci záchrana vyslobodenie Čítajte viac Vyjednávač Izraela pre AFP: Desiatky rukojemníkov v Gaze sú s určitosťou nažive

Boje si podľa palestínskych úradov ovládaných Hamasom od vlaňajšieho októbra vyžiadali 37 396 obetí medzi Palestínčanmi – ozbrojenými radikálmi aj civilistami. Civilistov je však väčšina.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy #Benjamin Netanjahu