Lukašenko sa obúva do Židov. Najprv tvrdil, že špinia mesto, teraz v nich vidí priveľa korupčníkov

Rétorika Alexandra Lukašenka by sa hodila do nacistickej éry alebo prinajmenšom do najtemnejšieho obdobia komunizmu, keď pohlavári zvaľovali akúkoľvek vinu na Židov. Bieloruský diktátor je smutne známy nielen prenasledovaním opozičných politikov a ľudskoprávnych aktivistov, ale dokáže sa prejaviť aj ako antisemita. Jeho najnovšie výroky nezostali bez povšimnutia v Izraeli. Židovský štát sa rozhodol protestovať diplomatickou cestou.

20.06.2024 09:00
Belarus Russia Foto: ,
Bieloruský autoritársky vládca Alexandr Lukašenko. O mesiac uplynie presne 30 rokov odvtedy, čo ho prvýkrát zvolili za prezidenta. Výsledky všetkých ďalších volieb sfalšoval tak, aby neohrozene zostal pri moci.

Lukašenko sa teraz obul do Židov počas rokovania s členmi bieloruskej vlády. Najprv zamával s papierom, na ktorom bolo uvedených 36 Bielorusov obvinených z úplatkárstva v rozsiahlom prípade; všetci sú namočení sú v rovnakej kauze. Potom spustil tirádu. „Prepáčte mi, nie som antisemita, ale viac ako polovica z nich na zozname sú Židia. Majú u nás privilegované postavenie, okrádajú a nemyslia na svoju budúcnosť," citovali ho viaceré bieloruské médiá. Dôrazne naznačil, že prípad pôjde na súd, pričom sa nebude brať ohľad na pôvod obžalovaných: „Pred zákonom sú si všetci rovní. Aj Židia, aj Bielorusi, aj Ukrajinci, aj Rusi, aj Poliaci."

Danko: Lukašenko má legitímne právo vládnuť
Video

„Lukašenko rozšíril svoj repertoár antisemitizmu," poznamenala rozhlasová stanica Hlas Ameriky. A rozšíril ho tak okato, že šéf izraelskej diplomacie Jisra'el Kac nezostal ticho. „Sú to poburujúce slová, jednoznačne vyznievajú ako antisemitské poznámky," povedal podľa serveru Ynetnews. Kac dodal, že jeho ministerstvo zahraničných vecí preto odovzdalo písomný protest bieloruskému veľvyslancovi.

Zvlášť zarážajúce je, že Lukašenko fakticky znevažuje pamiatku zavraždených Židov počas druhej svetovej vojny. Vo veľmi zlom svetle sa totiž predviedol pred tromi rokmi, keď si obyvatelia Minsku pripomínali 77. výročie oslobodenia mesta spod nacistickej nadvlády. „Židom sa podarilo prinútiť celý svet, aby si k nim kľakol a nikto sa neodvážil zdvihnúť hlas a popierať holokaust, vyhlásil vtedy Lukašenko. Tradične zvykne poukazovať na význam víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne, čo treba jedine oceniť, ale je nepochopiteľné, že takto hovoril o holokauste. V období Hitlerovho besnenia zahynul každý štvrtý Bielorus, pričom Nemci pozabíjali 800-tisíc bieloruských Židov, čo predstavovalo až 90 percent ich populácie na bieloruskom území.
Video
Rusi a Bielorusi cvičili letecké súboje v pároch

Zmýšľanie Lukašenka o Židoch je smutnou ukážkou rasizmu. Prečo? Pred necelými dvomi rokmi sa o nich nechutne vyjadril v Petrohrade, kam pricestoval na rokovanie lídrov viacerých niekdajších sovietskych republík: „Nemyslím si, že Arméni sú hlúpi ľudia! Arméni sú múdri ľudia! Nie je tam ani jeden Žid! Viete prečo? Pretože Arméni sú najmúdrejší ľudia!" Mimochodom, nie je pravda, že v Arménsku nežije ani jeden Žid. Veľa ich tam síce nie je, ale nájdu sa: „Počet Židov v Arménsku sa odhaduje na 400 a vo všeobecnosti majú dobré vzťahy so štátnymi orgánmi," upozornil server Algemeiner.

Litovský politik židovského pôvodu Emanuelis Zingeris upozornil, že medzi Bielorusmi nikdy neexistovali antisemitské nálady. Pripomenul, že Židia žili približne 700 rokov úplne pokojne v bieloruských mestách i na vidieku až do páchania nacistických vojnových zločinov. „Ale Lukašenko sa rozhodol obrátiť dejiny naruby a dokázať celému svetu, že Bielorusko je krajina rasistov a banditov pri moci," citoval ho Hlas Ameriky.

Na prvý pohľad to možno vyzerá tak, ako keby Lukašenko silou-mocou hľadal takzvaného vnútorného nepriateľa štátu, ako to robili napríklad československí komunisti v päťdesiatych rokoch 20. storočia, ktorí blúznili o agentoch svetového sionizmu. Môže však existovať aj prostoduché vysvetlenie: Lukašenko svojou mysľou zostal zakorenený v ére Sovietskeho zväzu (doteraz ho neprestal obdivovať, veľmi rád si naň spomína), v ktorom bolo očierňovanie Židov bežná záležitosť – čiže len pokračuje v úbohej tradícii svojich komunistických predchodcov.

Domnienku, že antisemitizmom sa infikoval 69-ročný diktátor už v mladosti, by mohol potvrdzovať obsah jeho výroku ešte z roku 2007. Vyhlásil o Židoch, že zanedbávajú poriadok v okolí svojho bydliska. Ako príklad z minulosti uviedol Bobrujsk, čo je bieloruské mesto, ktorého základy položili Židia na konci 17. storočia, keď tam vytvárali svoje prvé osady: „Bobrujsk vznikol ako židovské mesto a viete, ako sa Židia správajú k miestu, kde žijú."

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #antisemitizmus #Alexandr Lukašenko