HRW: Čína mení názvy ujgurských dedín, aby vymazala ich kultúru a históriu

Čína zmenila názvy stoviek dedín v regióne Sin-ťiang, čím chce vymazať ujgurskú moslimskú kultúru, tvrdí ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW).

20.06.2024 07:00
Ujguri Foto: ,
Demonštrantka z ujgurskej menšiny počas protestu proti politike Číny voči jej etniku
debata (7)

V rokoch 2009–2023 boli zmenené názvy stoviek dedín v Sin-ťiangu, ktoré súviseli s náboženstvom, históriou alebo kultúrou Ujgurov, uvádza sa v správe HRW.

Podľa výskumu, ktorý vychádza z vlastných zverejnených údajov Číny, sa z názvov miest vytrácajú slová ako „sultán“ a „svätyňa“, a nahrádzajú ich výrazy ako „harmónia“ a „šťastie“.

Čínske úrady v uplynulých rokoch radikálne pretvárajú spoločnosť v Sin-ťiangu v snahe asimilovať menšinové ujgurské obyvateľstvo s hlavným prúdom čínskej kultúry.

Výskumníci z HRW a nórskej organizácie Uyghur Hjelp skúmali názvy dedín v Sin-ťiangu z webovej stránky čínskeho Národného štatistického úradu (NBSC) za obdobie 14 rokov.

Zistili, že počas tohto obdobia sa zmenili názvy 3 600 z 25-tisíc dedín v Sin-ťiangu. HRW dodala, že väčšina týchto názvoslovných zmien „sa zdá byť všedná“, ale približne jedna pätina – 630 zmien – odstraňuje odkazy na ujgurské náboženstvo, kultúru alebo históriu.

Sin-ťiang, čína Čítajte viac OSN v správe neželanej Pekingom: Čína na Ujguroch pácha zločiny proti ľudskosti

Jedným z príkladov, na ktoré správa upozorňuje, je Aq Meschit (Biela Mešita) v okrese Akto, dedina na juhozápade Sin-ťiangu, ktorá bola v roku 2018 premenovaná na Dedinu Jednoty.

Čoraz viac dôkazov poukazuje na systematické porušovanie ľudských práv ujgurského moslimského obyvateľstva v krajine. Peking tieto obvinenia odmieta. Väčšina ujgurských moslimov žije na severozápade krajiny v oblastiach ako Sin-ťiang, Čching-chaj, Kan-su a Ning-sia.

V Číne žije približne 20 miliónov moslimov. Hoci je Čína oficiálne ateistickou krajinou, úrady tvrdia, že sú tolerantné proti náboženskej slobode. Pozorovatelia však informujú, že v uplynulých rokoch sú svedkami potláčania náboženstva v celej krajine.

HRW tvrdí, že sa to zhoduje s eskaláciou nepriateľských akcií proti ujgurskému obyvateľstvu v Sin-ťiangu. Čína v minulosti ospravedlňovala masové zatýkanie ujgurskej menšiny v krajine hrozbou „násilného terorizmu, radikalizácie a separatizmu“ tohto moslimského etnika.

Ujguri / Väzenie / Čítajte viac V ujgurskej provincii Šu-fu je za terorizmus uväznený každý 25. človek
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #kultúra #história #Ujguri