Kanada zaradila iránske Revolučné gardy na zoznam teroristov

Kanadská vláda v stredu zaradila iránske Revolučné gardy medzi teroristické organizácie. Kanaďanov v Iráne vyzvala, aby túto krajinu opustili. Irán odsúdil zaradenie Revolučných gárd na kanadský zoznam teroristov.

20.06.2024 07:14 , aktualizované: 09:12
Irán Foto: ,
debata (1)

„Naša vláda sa rozhodla zaradiť Armádu strážcov islamskej revolúcie medzi teroristické subjekty na základe trestného zákona,“ uviedol minister pre verejnú bezpečnosť Dominic LeBlanc. Členovia kanadského parlamentu takýto krok jednohlasne odobrili v máji.

LeBlanc tvrdil, že iránsky režim podporuje terorizmus a neustále sa dopúšťa nerešpektovania ľudských práv v Iráne i mimo krajiny. Tiež sa podľa jeho slov usiluje destabilizovať medzinárodný poriadok založený na pravidlách.

Kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová pripomenula, že Kanada diplomatické vzťahy s Iránom prerušila pred niekoľkými rokmi. Kanaďanov vyzvala, aby sa ceste do tejto krajiny vyhýbali. „Pre tých, ktorí sú práve teraz v Iráne. Je čas vrátiť sa naspäť domov,“ povedala.

Zaradenie na zoznam teroristov znamená, že členovia iránskych Revolučných gárd nebudú mať povolené vstúpiť na územie Kanady a Kanaďania s nimi nebudú môcť vykonávať žiadne obchody. Takisto môžu byť zrazené akékoľvek aktíva členov gárd v Kanade.

V januári 2020 sa krátko po štarte z medzinárodného letiska v Teheráne zrútilo lietadlo typu Boeing 737–800 spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA), ktoré smerovalo do Kyjeva. Tragédia si vyžiadala 176 obetí vrátane 85 Kanaďanov. Irán neskôr priznal, že jeho armáda zostrelila ukrajinské lietadlo „v dôsledku ľudskej chyby“.

Rodiny týchto kanadských obetí či Iránci žijúci v Kanade vládu už dávno žiadali, aby gardy na teroristický zoznam zaradila. USA ich na svoj zoznam zaradili v roku 2019. Európska únia voči gardám v júni tohto roka zaviedla sankcie z dôvodu údajných dodávok bojových dronov Rusku či spojencom Iránu na Blízkom východe.

Irán útok revolučné gardy Čítajte viac USA odmietli iránsku snahu o pozornosť a uznanie. Nad ich raketami mávli rukou

Irán odsúdil zaradenie iránskych Revolučných gárd na zoznam teroristických organizácií Kanadou a tento krok označil za nerozumný, nekonvenčný a politicky motivovaný, uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanaání. Informovala o tom iránska tlačová agentúra Fars.

„Krok Kanady nebude mať žiadny vplyv na legitímnu a odstrašujúcu silu Revolučných gárd,“ povedal Kanaání.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Kanada #iránske Revolučné gardy