Tragédia Čechov v Chorvátsku: Zastavili pre poruchu, chlapec z krovia doniesol granát, výbuch ho zabil

V chorvátskom meste Obrovac pri Zadare výbuch v stredu večer zabil deväťročné dieťa z Česka. Dvoch ľudí previezli so zraneniami do nemocnice. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na zadarskú políciu. Podľa nej existuje podozrenie, že výbuch nastal v dôsledku nastraženého výbušného zariadenia.

20.06.2024 10:23 , aktualizované: 21:55
debata (71)

„Bohužiaľ, môžeme potvrdiť, že neďaleko Zadaru došlo k bližšie neupresnenému výbuchu, pri ktorom zomrel maloletý český občan a ďalší dvaja boli zranení. Okolnosti sa naďalej prešetrujú. Českí diplomati v Chorvátsku sú v kontakte s tamojšou políciou,“ povedala pre Novinky hovorkyňa českého ministerstva zahraničia Mariana Wernerová.

Incident sa stal v stredu okolo 18:00. Úrady uviedli, že na základe prvotného vyšetrovania majú podozrenie, že explóziu spôsobila aktivácia dosiaľ neznámeho výbušného zariadenia, ktoré sa predtým nachádzalo „v aute s českými evidenčnými číslami českého občana, ktoré zastavilo z dôvodu poruchy na odpočívadle v oblasti Bilišane“. Televízia Dnevnik Nove však bez podrobností a dôkazov informovala, že informácie o výbušnom zariadení nie sú pravdivé.

Zadarská polícia uviedla, že okrem zabitého maloletého boli na mieste aj traja zranení – dve ženy vo veku 49 a 34 rokov a 39-ročný muž. Sanitka ich previezla do nemocnice v Zadare, kde ženy zostali. Muža prepustili do domácej starostlivosti. Web Dalmatinski Portal uviedol, že jedna žena je stabilizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti. Druhá má vážne zranenie oka a ošetrili ju na očnej klinike.

Chorvátsko - autom do Chorvátska 2023 Čítajte viac Revolúcia na chorvátskych diaľniciach. Mýtne brány skončia, ale platiť budeme ako nákladiaky

Portál TN.cz napísal, že sa mu nezávisle na sebe ozvali dvaja ľudia, ktorí sú blízkymi rodín, ktorým sa v Chorvátsku nešťastie stalo. „Išli už domov, jedno auto začalo mať problémy s vodou, prehrievalo sa, praskla tam nejaká hadica. Pre opravu zastavili na malom parkovisku, chlapec odišiel do krovia na záchod. Keď sa vracal, tak v natiahnutej ruke držal granát," uviedol jeden zdroj. Granát podľa neho potom vybuchol a chlapca na mieste zabil. Podobne udalosť pre TN.cz popísal aj otec jednej zo zranených žien: „Chlapec vyskočil z auta na tom odpočívadle a bol neďaleko, len pár metrov od auta. Vrátil sa s niečim, či pri príchode k autu explodovalo." Podľa otca zranenej ženy rozhodne nešlo o výbuch vnútri auta a nešlo o výbuch niečoho, čo so sebou rodina priviezla z Česka.

71 debata chyba
Viac na túto tému: #výbuch #Chorvátsko #Zadar