Vietnamský a ruský prezident chcú posilniť vzájomné vzťahy

Vietnam a Rusko chcú posilniť vzájomné vzťahy, uviedli vo štvrtok vietnamský prezident To Lam a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin počas stretnutia v Hanoji. Podpísali tam tiež dohody o ďalšej spolupráci v oblasti vzdelávania, vedy a techniky, ťažby ropy i zemného plynu aj zdravotníctva. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AP.

20.06.2024 12:02
Putin, To Lam Foto: ,
Na snímke zľava ruský prezident Voladimir Putin a vietnamský prezident To Lam pózujú pre spoločnú fotografiu v Hanoji 20. júna 2024.
debata (8)

Vietnamský líder zagratuloval ruskému prezidentovi k znovuzvoleniu a ocenil úspechy Ruska vrátane „stabilnej domácej politiky“.

Prezidenti sa taktiež dohodli, že budú pracovať na pláne pre jadrové vedecké a technologické centrum vo Vietname.

Podľa Putina bolo posilnenie strategickej spolupráce s Vietnamom jednou z priorít Ruska. S touto krajinou juhovýchodnej Ázie má záujem spolupracovať v oblasti energetiky a bezpečnosti. Ruský prezident uviedol, že rešpektuje dialóg s regionálnym blokom, Združením krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), v ktorom podľa neho Vietnam zohráva aktívnu úlohu.

Pungsan / Pes / Vladimir Putin / Kim Čong-un / Čítajte viac Kim daroval Putinovi vzácne plemeno loveckých psov. Ide o národný symbol KĽDR

Putin uviedol, že Moskva a Hanoj majú záujem o vybudovanie takzvanej spoľahlivej bezpečnostnej architektúry v ázijsko-tichomorskom regióne.

Ruský prezident pricestoval do Vietnamu zo Severnej Kórey, kde s tamojším lídrom Kim Čong-unom podpísal zmluvu o komplexnom strategickom partnerstve medzi oboma krajinami.

Putinova návšteva Vietnamu vyvolala kritiku zo strany Spojených štátov, ktoré minulý rok zlepšili diplomatické vzťahy s Hanojom a sú hlavným vietnamským exportným trhom.

North Korea Russia Čítajte viac Objatia Putina s Kimom pozorne sleduje Si. Chce od nich rieku

Americké veľvyslanectvo vo svojom vyhlásení zo začiatku týždňa uviedlo, že žiadna krajina by nemala poskytovať Putinovi platformu na podporu ruskej vojny na Ukrajine.

Vietnam je po Číne a Severnej Kórei treťou krajinou, ktorú Putin navštívil od mája, keď zložil prísahu na svoje piate funkčné obdobie na poste prezidenta.

Putin, kim Čítajte viac Kim dostal od Putina do daru limuzínu, dýku a čajový servis
8 debata chyba
Viac na túto tému: #Vietnam #Vladimir Putin