Vrah z Prahy sa len tesne minul s hliadkou, polícia o jeho zámere nevedela: Veľmi frustrujúce, mali sme ho na dosah

Česká polícia nemala pred zásahom na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej vlani v decembri informáciu o tom, že strelec chce vraždiť. Poslancom to vo štvrtok povedal riaditeľ Krajského riaditeľstva Polície ČR hlavného mesta Prahy Petr Matějček.

20.06.2024 13:38 , aktualizované: 14:51
debata (2)

Vyvrátil tak informácie, ktoré sa objavili v niektorých českých médiách. Zároveň potvrdil, že vrah sa pri budove tesne minul s policajnou hliadkou. Policajný prezident Martin Vondrášek pripustil chyby napríklad v komunikácii s vedením fakulty, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Matějček opisoval minútu po minúte postup polície od nahlásenia SMS správy so samovražednými sklonmi páchateľovou kamarátkou až po oznámenie streľby na FF UK. Snažil sa tiež zodpovedať najčastejšie kladené otázky kritizujúce postup polície. Dôrazne poprel informácie, že by polícia vedela o jeho úmysloch. „Žiadna takáto indícia počas celej doby pred zákrokom naozaj nezaznela,“ povedal Matějček.

Streľba v Prahe: Študenti na rímse, výstrely zo strechy, všade množstvo policajtov
Video

To, že osoba môže byť nebezpečná, zisťovali podľa jeho slov až postupne. Vrah do budovy vošiel o 13.24 h, policajti tam prišli minútu po ňom. Prvá streľba nastala podľa Matějčka o 14.57 h. Dovtedy sa páchateľ v budove skrýval. Policajti ho hľadali na základe fotky. Ako však podotkol policajný riaditeľ, nakoniec vyzeral úplne inak a výzor si zmenil pravdepodobne zámerne, aby ho nedokázali identifikovať. Hliadka potom zo sídla fakulty odišla a išla ho hľadať do inej budovy, kde mal mať prednášku.

Policajt stojí vo dverách budovy Filozofickej...
Policajt stráži priestor pred budovou...
+15Pred sídlom Karlovej univerzity zapálilo...

„Nikto nevedel, že páchateľ je už vnútri. Snažili sme sa to zistiť, ale vtedy to naozaj nikto nevedel. Páchateľ bol na takom mieste, že aj keby čokoľvek prebiehalo, on videl a počul akýkoľvek hluk… Aj pre nás je to veľmi frustrujúce, mali sme ho na dosah,“ povedal emotívne Matějček. Zdôraznil však, že ich zásah by nebol taký rýchly, ak by po ňom nepátrali v blízkom okolí. Polícia si chce podľa neho vziať z prípadu ponaučenie. „To, čo sa stalo, je pre nás veľké ponaučenie. Je mi to veľmi ľúto,“ dodal.

Zásah českej polície na fakulte v Prahe
Video

Policajný prezident Martin Vondrášek pri postupe polície identifikoval dve chyby – komunikáciu s vedením fakulty a analytické schopnosti polície. Avizoval viaceré kroky, ktoré polícia v nadväznosti na tento prípad aj odporúčania GIBS urobí, jedným z nich je napríklad zintenzívnenie streleckého výcviku.

česko, strelec, filozofická fakulta, polícia čr Čítajte viac Policajti zasahujúci pri streľbe na Univerzite Karlovej nespáchali trestný čin

Podľa dozorujúcej štátnej zástupkyne Jany Murínovej odborný posudok potvrdil, že páchateľ mal zmiešanú poruchu osobnosti. Podotkla, že nejde o chorobu, ktorá by sa dala liečiť a významne by narúšala kontakt s realitou. Podľa psychológa však páchateľovo konanie možno vysvetliť jeho osobnosťou. „Cítil sa odstrčený, ľuďmi neprijímaný, neužitočný,“ citovala z posudku. Činy boli preňho satisfakciou za nakumulované frustrácie. Nemal nikoho, s kým by svoje problémy mohol riešiť, trpel nedostatkom uznania a prijatia.

Streľba v Prahe, polícia útočníka zlikvidovala
Video

Dodala, že spis má 28 zväzkov, čo je približne 10 000 strán. Podotkla, že trestné konanie sa ešte neskončilo. Naďalej sa napríklad preveruje jeho údajný účet na Telegrame. Prevádzkovateľ tejto sociálnej siete však s políciou nespolupracuje, preto to podľa nej môže trvať mesiace. Nebráni to však tomu, aby bola vec odložená.

Praha / Policie / Čítajte viac Polícia bola na mieste streľby v Prahe do piatich minút. Zverejnila video zo zásahu v škole
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Univerzita Karlova #streľba v Prahe