Počet obetí púte do Mekky presiahol tisíc, teploty atakovali 52 stupňov

Viac ako 1000 pútnikov zahynulo pri tohtoročnej moslimskej púti do Mekky v Saudskej Arábii, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na údaje, ktoré jej dnes poskytli rôzne krajiny.

20.06.2024 13:48 , aktualizované: 13:59
mekka Foto: ,
Moslimskí pútnici sa pred Slnkom chránia dáždnikmi pri príchode na symbolické kameňovanie diabla v Mine, neďaleko svätého mesta Mekka s Saudskej Arábii v utorok 18. júna 2024.
debata

Približne desiatka štátov vyčíslila dočasný počet úmrtí na 1081. Najviac pútnikov, ktorí zomreli, pochádzalo z Egypta. Tento rok sa náboženská púť opäť konala za veľmi vysokých teplôt, ktoré vo Veľkej mešite v najposvätnejšom meste islamu dosahovali až 51,8 stupňa Celzia.

Jeden z arabských diplomatov dnes agentúre AFP povedal, že zomrelo ďalších 58 egyptských pútnikov, čím sa počet Egypťanov, ktorí počas tohtoročnej veľkej púte do Mekky (hadždž) zahynuli, zvýšil na 658. Podľa neho 630 z nich nemalo na púť oficiálne povolenie.

Klimatická zmena a rakovina kože: Čo si všímať na znamienkach a budeme raz potrebovať faktor 100?
Video

Hadždž je jedným z piatich pilierov islamu a každý moslim, ktorý si to môže dovoliť, musí posvätnú púť vykonať aspoň raz za život v čase určenom moslimským kalendárom, ktorý vychádza z lunárnych cyklov. Púte sa každoročne pokúšajú zúčastniť desiatky tisíc veriacich bez potrebných povolení, ktoré sú udeľované podľa kvót a sú spojené s radom nákladov.

Ľahli si a už nevstali

Svedok agentúry Reuters uviedol, že tisíce pútnikov ležali na uliciach a boli vystavené slnku pri výstupe na horu Arafat, ktorý je jedným z neoddeliteľných rituálov cesty. Telá mŕtvych boli neskôr prikryté látkou ihram – jednoduchým odevom, ktorý pútnici nosia – kým neprišli zdravotnícke vozidlá, uviedol svedok.

Arabský diplomat, ktorý si prial zostať v anonymite, dnes agentúre AFP povedal, že podľa neho boli hlavnou príčinou úmrtia prevažne egyptských pútnikov horúčavy, ktoré v spojení s vysokým krvným tlakom spôsobovalo zdravotné komplikácie.

Saudskoarabské úrady zatiaľ nezverejnili bilanciu mŕtvych. Uviedli však, že museli ošetriť viac ako 2700 pútnikov. Agentúra AFP tak počty zisťuje predovšetkým z diplomatických zdrojov.

počasie, leto, teplo, slnko, horúčavy, Veľký Draždiak Čítajte viac Leto udrie naplno, čakajú nás tropické dni aj noci. Klimatológ: Rátajte s búrkami, krupobitím aj tornádami
debata chyba
Viac na túto tému: #Saudská Arábia #púť do mekky #extrémne horúčavy