Ruskí okupanti nevzali ukrajinského vojaka do zajatia, ale odrezali mu hlavu. Aké šialenosti robia na fronte?

Keď si Ukrajinci pozerali snímky z leteckého prieskumu, asi im chvíľu trvalo, aby uverili vlastným očiam. Zábery z dronu ich museli šokovať: môže niekto spáchať taký ohavný zločin v 21. storočí? Zbadali totiž ľudskú hlavu položenú na automobile. Hlavu vojaka.

20.06.2024 18:00
Russia Ukraine War Foto: ,
Pohreb jedného mnohých padlých ukrajinských vojakov. Medzi obeťami sú nielen tí, čo zomreli počas bojov, ale aj takí, ktorých bezbranných ruskí okupanti nezobrali do zajatia, ale ich zavraždili.
debata (109)

Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin zverejnil na sociálnej sieti Facebook fotografiu poškodeného obrneného vozidla s malou retušou z úcty k obeti. Na kapote sa nachádzala odrezaná hlava ukrajinského vojaka. „Toto strašné barbarstvo nemôže mať miesto v 21. storočí. Je to ďalší dôkaz vojnových zločinov, ktoré pácha agresor, a nie je ojedinelý, ale ide o plánovanú stratégiu ruského režimu," napísal Kostin.

Video
Video z dronu z mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti, na ktorom na uliciach mesta ležia mŕtvi civilisti. Archívne video z mája 2024.

Beštiálny zločin sa stal v Doneckej oblasti, kde Ukrajinci vedú boje proti okupantom. Kostin zdôraznil, že z ukrajinských zistení vyplýva, že ruskí velitelia prikázali svojim vojakom, aby bezbranných obrancov vlasti nebrali do zajatia, ale ich popravili. Svoje slová oprel o odpočúvanú komunikáciu medzi ruskými dôstojníkmi. Generálny prokurátor dodal, že sa už podarilo identifikovať ukrajinského vojaka, ktorému Rusi odrezali hlavu.

Ukrajina, Slaviansk, vojaci Čítajte viac Pijú od rána, taxikárovi odťali prst, obťažujú ženy a podpálili kostol. Ruskí vojaci terorizujú vlastných

Bohužiaľ, nejde o prvý prípad zabíjania príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl, ktorí sa Rusom dostali do rúk. „V apríli minulého roku okupanti zhotovili videonahrávku, ako s vojenským nožom oddelili hlavu od tela ešte žijúcemu obrancovi Ukrajiny," upozornil server Dzerkalo. Zranený vojak kričal od bolesti a prosil, aby ho nezabili, ale Rusi sa nad ním nezľutovali.

Ukrajinci odrážajú ruské útoky v Doneckej oblasti
Video
Ukrajinci tvrdia, že odrazili ruský útok v Doneckej oblasti. Okupanti vraj použili 28 kusov obrnenej techniky a 13 sa podarilo zničiť. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Iný beštiálny prípad sa stal v marci tohto roku. Videonahrávka, ktorá sa šírila na internete, zaznamenala, ako okupanti zastrelili zajatca, keď skríkol „Sláva Ukrajine!" Je možné, že Rusi šíria obrazové záznamy svojich šialených zločinov na sociálnych sieťach, aby odstrašili Ukrajincov od vstupu do armády.

Minulý mesiac sa dostala na internet videonahrávka, ako Rusi prikázali štyrom ukrajinským vojakom so zdvihnutými rukami, ktorí sa vzdávali do zajatia, aby si ľahli. Vzápätí ich zastrelili.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch pred necelými dvomi mesiacmi informovala, že od decembra 2023 Rusi popravili najmenej 15 Ukrajincov, ktorí na fronte kapitulovali. Organizácia opierala svoje tvrdenie o analýzu videozáznamov, ktoré sa objavili na internete od konca minulého roku. Server RBK-Ukrajina citoval šéfa prokuratúry Kostina, podľa ktorého vyšetrovatelia registrujú dovedna 61 prípadov Ukrajincov zabitých v ruskom zajatí.

© Autorské práva vyhradené

109 debata chyba
Viac na túto tému: #výmena zajatcov #vojnoví zajatci #vojna na Ukrajine