Podľa oznámenia bol raketový útok na izraelské kasárne odvetou za napadnutie dediny Dajr Kífá, kde prišla o život jedna osoba, informovala agentúra AFP. Hizballáh ju označil za svojho člena. Izraelská armáda (IDF) uviedla, že išlo podľa všetkého o agenta Hizballáhu zodpovedného za „plánovanie a realizáciu útokov proti Izraelu“ a zároveň veliteľa pozemných síl skupiny v oblasti mesta Džuwaija.
V inej lokalite zneškodnili izraelské stíhačky aj raketové odpaľovacie zariadenie zem-vzduch patriace libanonskému šiitskému hnutiu, ktoré predstavovalo podľa IDF hrozbu pre lietadlá nad Libanonom.
Izrael a Hizballáh si navzájom opätujú cezhraničnú paľbu už od začiatku vojny v Pásme Gazy. Obavy však vzrástli po tom, čo vodca Hizballáhu Hassan Nasralláh v stredu varoval, že v prípade úplnej vojny nebude v Izraeli ušetrené „žiadne miesto“. Zároveň pohrozil Cypru, že ak by Izraelu poskytol svoje letiská a základne, stal by sa priamym účastníkom konfliktu.
Cyprus odmietol hrozby vodcu Hizballáhu
Cyprus vo štvrtok odmietol hrozby vodcu libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha, ktorý v stredu varoval tento ostrovný štát pred spoluprácou s Izraelom, a uviedol, že podnikne potrebné kroky na diplomatickej úrovni. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.
„Otvorenie cyperských letísk a základní izraelskému nepriateľovi na cielenie Libanonu by znamenalo, že cyperská vláda je súčasťou vojny a hnutie by k nej tak pristupovalo,“ uviedol vodca Hizballáhu.

Hovorca cyperskej vlády Konstantinos Letymbiotis označil narážky vodcu hnutia ako nezaložené na realite. „Nasralláhove vyjadrenia sú nepríjemné a my podnikneme všetky kroky na diplomatickej úrovni,“ povedal pre miestne médiá.
Nasralláh povedal, že širšia vojna s Libanonom by mala regionálne dôsledky a Hizballáh by zaútočil na ktorúkoľvek krajinu v regióne, ktorá by pomáhala Izraelu vo vojnovom úsilí, pričom spomenul Cyprus, ktorý by podľa neho mohol v prípade širšej vojny umožniť Izraelu použiť svoje základne.
Cyperský prezident Nikos Christodulides v reakcii uviedol, že jeho krajina sa v žiadnom prípade nezúčastňuje na vojenských operáciách v regióne. Cyprus je podľa neho súčasťou riešenia, nie problému a poukázal na námorný koridor medzi Cyprom a Pásmom Gazy, ktorý sa používa na dodávanie pomoci na palestínske územie, píše AP.

Cyprus, členská krajina Európskej únie, udržiava dobré vzťahy s Izraelom aj Libanonom. Izraelské a cyperské médiá v posledných rokoch opakovane informovali o tom, že špeciálne jednotky izraelskej armády cestovali na Cyprus, aby spolu s tamojšími jednotkami precvičili taktiku boja proti terorizmu.
Na hraniciach Libanonu a Izraela dochádza k pravidelnému vzájomnému ostreľovaniu. Šéf izraelskej diplomacie Jisrael Kac v utorok pohrozil Hizballáhu zničením v prípade „totálnej vojny“.