Rusi vytiahli ťažký kaliber. Po prvý raz použili trojtonovú kĺzavú bombu FAB-3000

Rusko po prvý raz vo vojne na Ukrajine použilo obrovskú kĺzavú bombu FAB-3000 s hmotnosťou vyše 3 000 kilogramov, vybavenú modulom na navádzanie a výsuvnými krídlami. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na zdroje v armádnych kruhoch.

21.06.2024 08:35
debata (115)

Ruské vzdušné sily „po prvý raz použili FAB-3000 s modulom UMPK. Útok bol vykonaný proti miestu využívanému nepriateľskými jednotkami v obci Lypci v Charkovskej oblasti,“ píše TASS.

Rusi používajú na bombardovanie novú obriu kĺzavú bombu FAB-3000
Video
Zdroj: X

Ruskojazyčný servis BBC napísal, že zábery z útoku zverejnil telegramový kanál Fighterbomber, ktorý má blízko k ruským vojenským kruhom. Na svojom účte na sociálnej sieti X ich zdieľal Rob Lee, analytik amerického Inštitútu pre výskum zahraničnej politiky (FPRI). Bomba dvojposchodovú budovu, ktorá podľa všetkého bola cieľom útoku, priamo nezasiahla, dopadla však v jej bezprostrednej blízkosti a následný výbuch ju významne poškodil.

Ukrajinci odrážajú ruské útoky v Doneckej oblasti
Video
Ukrajinci tvrdia, že odrazili ruský útok v Doneckej oblasti. Okupanti vraj použili 28 kusov obrnenej techniky a 13 sa podarilo zničiť. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Podľa západných analytikov Rusko vo vojne na Ukrajine aktívne používa staré letecké bomby vybavené modernými riadiacimi modulmi. Takáto taktika vedie nielen k ničeniu ukrajinských pozícií, ale aj k praktickej skaze zástavby v okolí. Napríklad pri postupe ruských vojsk na Vovčansk v Charkovskej oblasti bola zničená väčšina domov v meste, pripomína BBC.

Na snímke z videa mesto Vovčansk počas...
Na snímke z videa mesto Vovčansk počas...
+4Žena reaguje počas prehliadky zničeného...

Ukrajinský server TSN pred pár dňami o obci Lypci napísal, že je to „Bachmut po charkovsku“. Bachmut vo východoukrajinskej Doneckej oblasti ruská armáda pri dobýjaní medzi augustom 2022 a januárom 2023 zničila, niektoré štvrte zmizli úplne. Ruské jednotky mesto ovládli vlani v máji.

Russia Ukraine War Čítajte viac Ruskí okupanti nevzali ukrajinského vojaka do zajatia, ale odrezali mu hlavu. Aké šialenosti robia na fronte?
115 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine