Nepochopiteľné: Ignorovali zákaz, fotili sa vo vojenskom priestore. V prípade smrti českého chlapca vyšetrujú jeho otca

Chorvátska polícia uviedla, že vyšetruje 46-ročného občana Českej republiky v súvislosti so stredajším výbuchom pri meste Obrovac, ktorý usmrtil dieťa a ďalšie osoby zranil. Po vykonaní príslušných úkonov bude muž vzatý do väzby. Zadržanie Čecha potvrdil ČTK hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Daniel Drake. Podľa kriminalistov muž dopustil, aby si dieťa odnieslo výbušné zariadenie nájdené na vojenskom cvičisku. Dieťa ho následne priviedlo k explózii počas neplánovanej zastávky pre poruchu vozidla.

21.06.2024 09:42 , aktualizované: 12:55
debata (120)

Podľa polície muž so svojou rodinnou a priateľmi navštívil „označené nebezpečné vojenské cvičisko“ v oblasti mesta Knin, nedbal výrazných písomných upozornení a dovolil dieťaťu, aby so sebou vzalo nájdené výbušné zariadenie, ktoré následne podozrivý osobne uložil do auta.

„O niečo neskôr, kvôli poruche na automobile vozidlo zastavili pri ceste a dieťa z vozidla vybralo výbušné zariadenie, ktoré v jednej chvíli explodovalo,“ uviedla vo vyhlásení zadarská polícia, ktorá vo štvrtok neskoro večer vykonala na mieste výbuchu aj vo vojenskom cvičisku kriminalistickú expertízu.

Chorvátska dopravná polícia Čítajte viac Tragédia Čechov v Chorvátsku: Zastavili pre poruchu, chlapec z krovia doniesol granát, výbuch ho zabil

Muž je vyšetrovaný pre podozrenie zo všeobecného ohrozenia a rovnako z ohrozenia života a majetku nebezpečným konaním.

„Môžem potvrdiť zadržanie českého občana v súvislosti so stredajším výbuchom v Zadarskej župe. S ohľadom na skutočnosť, že pri incidente zomrelo dieťa, nebudeme poskytovať žiadne informácie. Náš zastupiteľský úrad je v kontakte so všetkými relevantnými inštitúciami,“ poznamenal hovorca českej diplomacie Drake.

Odpovede dajú experti

O tom, že podozrivý Čech bol už zadržaný, informujú aj chorvátske médiá. Podľa nich ide o otca zosnulého dieťaťa, ktorým je deväťročný chlapec.

Už skôr polícia uviedla, že na mieste zahynulo dieťa narodené v roku 2015. Dve ženy vo veku 49 a 34 rokov a jeden muž vo veku 39 rokov, všetci občania Českej republiky, boli prevezení do nemocnice v Zadare.

Polícia zatiaľ neoznámila, o aké výbušné zariadenie sa jednalo, ani akým spôsobom bolo aktivované. Odpovede na tieto otázky by podľa zadarskej polície mali poskytnúť experti zo Záhrebu na základe poznatkov zhromaždených počas ohliadky miesta výbuchu.

S cieľom fotiť sa

Chorvátsky denník Jutarnji denník dnes s odvolaním sa na zdroj oboznámený so situáciou uviedol, že česká rodina vošla autom hlboko do vojenského priestoru Josipa Markiča s cieľom fotiť sa s vojenskými „trofejami“.

„Očividne išli na vojenské cvičisko vedome a cielene, aby tam šmejdili a zbierali rôzny vojenský materiál, ako sú nábojnice. Podľa informácií, ktoré mám, sa dokonca na vojenskom cvičisku fotili vedľa tanku, ktorý tam stojí ako maketa,“ uviedol zdroj, ktorého identitu denník nezverejnil. „Prešli okolo niekoľkých tabúľ, na ktorých boli v cudzích jazykoch jasné varovania o tom, kde sa nachádzajú a aké nebezpečenstvá na vojenskom cvičisku číhajú,“ dodal zdroj.

Podľa neho chlapec zrejme našiel „neaktivovaný štyridsaťmili­metrový protipancierový granát, ktorý neskôr neopatrným zaobchádzaním aktivoval a na následky výbuchu zomrel“.

120 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #výbuch #Chorvátsko #granát