Procaccini: Ak chce Orbán vstúpiť k reformistom, musí podporiť Ukrajinu. Babiš končí vo frakciách

Ak by sa chcel maďarský premiér Viktor Orbán s jeho vládnou stranou Fidesz stať členom frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v Európskom parlamente (EP), musel by predložiť písomné vyhlásenie vyjadrujúce podporu Ukrajine. Uviedol to spolupredseda politickej skupiny ECR Nicola Procaccini, napísal v piatok portál Euractiv.it.

21.06.2024 11:10 , aktualizované: 12:24
orban, leyenova Foto: ,
Predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú (vľavo) víta maďarský premiér Viktor Orbán počas stretnutia za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli v pondelok 17. júna 2024.
debata

ECR v stredu predbehli liberálnu skupinu Obnovme Európu (RE) v počte kresiel a stali sa treťou najväčšou politickou skupinou v EP. Politické rokovania o zvýšení počtu mandátov však stále pokračujú, pripomína portál.

Otázne naďalej zostáva potenciálne členstvo strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v niektorej z frakcií. Tá je v europarlamente od roku 2021 bez príslušnosti k frakcii, keď po nezhodách vystúpila z Európskej ľudovej strany (EPP).

Pellegrini a Orbán aj o vojne na Ukrajine
Video

Krátko po júnových eurovoľbách vyhlásil riaditeľ úradu maďarského premiéra Balázs Orbán, že vládna strana zvažuje vstup práve do ECR.

Prijali krajnú pravicu

Ako však dodal pre Euractiv.it spolupredseda frakcie Nicola Procaccini, ECR požaduje po Fidesze podobné kroky, ako po ďalších nových členoch. Medzi nich patrí od stredy už aj rumunská krajne pravicová Aliancia za úniu Rumunov (AUR).

„Požiadali sme AUR o formálne písomné vyhlásenie o jej unilaterálnej podpore ukrajinskej strany. Bez toho by vstup do skupiny ECR nebol možný, pretože sme vždy stáli na strane Kyjeva,“ uviedol Procaccini s tým, že rovnaký krok by požadovali aj po Fidesze.

SR EÚ EP voľbyEP24 výsledky PS BAX Čítajte viac Kde chcú pôsobiť slovenskí europoslanci? Smer má podmienky, PS silnú pozíciu, Republika pripúšťa vznik novej frakcie

Práve vstup AUR do ECR je ďalšou komplikáciou pre prípadné členstvo maďarskej vládnej strany vo frakcii. „Fidesz nikdy nebude zdieľať skupinu v EP s takouto stranou (AUR). O tom sa nedá rokovať,“ povedal hovorca maďarského premiéra Zoltán Kovács s odkazom na extrémny postoj rumunskej nacionalistickej strany voči maďarskej menšine v krajine.

Euroskeptickí ECR majú v súčasnosti 83 členov a sú treťou najsilnejšou politickou skupinou v europarlamente, vyplýva z údajov zverejnených na stránke EP. Fidesz bude v nasledujúcom funkčnom období zastupovať v europarlamente desať poslancov.

Rokovania o členstve a vytvorení nových politických skupín v EP môžu pokračovať až do začiatku prvej plenárnej schôdze v Štrasburgu, ktorá sa bude konať 16. – 19. júla, uvádza stránka EP.

Babiš vystupuje

České hnutie ANO vystúpi z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) v EP aj z Aliancie liberálov a demokratov pre Európu (ALDE). V piatok to oznámil na tlačovej konferencii líder hnutia Andrej Babiš.

Predsedníctvo hnutia o vystúpení rozhodlo na zasadnutí vo štvrtok. Podľa Babiša by hnutie v politickej skupine RE nemohlo presadzovať svoj volebný program, s ktorým išlo do eurovolieb.

Babiš uviedol, že RE aj ALDE majú vo viacerých otázkach odlišné názory. Viackrát poukázal najmä na Európsku zelenú dohodu (tzv. Green Deal), ktorý podľa neho ničí európsky priemysel aj poľnohospodárstvo a má negatívny vplyv na občanov Únie. RE a ALDE nechcú podľa neho urobiť revíziu tejto dohody tak, ako by to požadovalo ANO. „Časť frakcie chce dokonca pritvrdiť v tom zelenom šialenstve,“ vyhlásil Babiš.

Rozpory naznačil bývalý český premiér aj v otázkach posilňovania právomocí Európskej únie, zrušenia práva veta či zavedenia nadnárodných kandidátok vo voľbách do EP, s čím ANO nesúhlasí.

republika, uhrík, mazurek, Čítajte viac Nové trendy v EÚ? Krajná pravica silnie, darí sa aj Republike. Štandardné strany upadajú, zo Smeru je vlastenecká ľavica

Andrej Babiš nevedel povedať, do ktorej frakcie by sa mohlo jeho hnutie so siedmimi novozvolenými europoslancami pripojiť. Rokovania o členstve a vytvorení nových politických skupín v EP môžu pokračovať až do začiatku prvej plenárnej schôdze v Štrasburgu, ktorá sa bude konať 16. – 19. júla, uvádza stránka EP.

Podľa posledných údajov mala mať frakcia RE v europarlamente 81 poslancov, po novom tak bude mať o sedem členov menej.

debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Babiš #Európsky parlament #ANO #parlamentné frakcie