Členské štáty EÚ sa dohodli na začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom

Členské štáty Európskej únie v piatok formálne schválili začatie prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom. Ministri krajín EÚ začnú rokovania v Luxemburgu v utorok popoludní najprv s Ukrajinou a potom s Moldavskom, informovala agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.

21.06.2024 12:23 , aktualizované: 15:49
debata (12)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj privítal toto rozhodnutie členských štátov EÚ. Rozhodnutie označil za splnenie európskeho sna pre celé generácie Ukrajincov.

„Som vďačný všetkým členom nášho tímu, ktorí tvrdo pracovali na tom, aby sa tento historický krok stal skutočnosťou. Milióny Ukrajincov, dokonca celé generácie našich ľudí, si plnia svoj európsky sen. Ukrajina sa vracia do Európy, kam po stáročia patrila, ako plnohodnotný člen európskeho spoločenstva,“ napísal Zelenskyj na sieti X.

Ukrajinský prezident zároveň zagratuloval Moldavsku, ktoré taktiež v utorok začne prístupové rokovania. „Rokovací rámec bol schválený aj pre Moldavsko. Blahoželáme našim moldavským priateľom k tomuto významnému kroku smerom k našej spoločnej európskej budúcnosti. Spoločne posilníme EÚ,“ dodal.

Rusko sa dosiaľ nevyjadrilo k rozhodnutiu EÚ začať prístupové rozhovory s Ukrajinou. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval len na potenciálny vstup Moldavska do EÚ, ktorý je podľa neho suverénnou záležitosťou bývalej sovietskej republiky. Dodal však, že mnohí Moldavci si želajú úzke väzby aj s Ruskom.

Fico: Podporujeme ambíciu EÚ, aby bola Ukrajina členským štátom, nebudeme však ratifikovať jej vstup do NATO
Video

Ukrajina podala žiadosť o vstup do 27-člennej EÚ po začiatku ruskej invázie vo februári 2022. Moldavsko svoju žiadosť predložilo o mesiac neskôr. Otvorením rokovaní sa tieto dva bývalé sovietske štáty ešte len dostanú na začiatok pravdepodobne niekoľkoročného procesu reforiem, kým sa stanú členmi EÚ, podotýka AFP.

Ukrajine bol udelený štatút kandidátskej krajiny na členstvo v Európskej únii ešte v júni 2022. Vlani v novembri Európska komisia odporučila otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou aj Moldavskom. Vedúci predstavitelia EÚ sa v decembri dohodli na začatí rozhovorov o vstupe Ukrajiny a Moldavska. Aby sa však rokovania mohli začať, mali členovia bloku podpísať formálny rámec tohto procesu.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS Čítajte viac Rusi vytiahli ťažký kaliber. Po prvý raz použili trojtonovú kĺzavú bombu FAB-3000

V júni Európska komisia odporučila spustenie prístupových rokovaní s oboma krajinami, ktoré splnili všetky potrebné podmienky na začatie rozhovorov.

Podľa AFP sa niektorí predstavitelia EÚ snažili urýchliť začatie prístupových rozhovorov ešte pred tým, než sa polročného rotujúceho predsedníctva v Rade Európskej únie ujme od 1. júla Maďarsko. To už avizovalo, že nemá v úmysle viesť s Ukrajinou žiadne kolá rokovaní.

Ukrajinci odrážajú ruské útoky v Doneckej oblasti
Video
12 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Moldavsko #Ukrajina #vojna na Ukrajine