Izrael zintenzívnil operácie v Rafahu a bombardovanie Pásma Gazy

Izraelská armáda zintenzívnila bombardovanie Pásma Gazy a podľa miestnych obyvateľov sa tiež snaží dokončiť obsadenie Rafahu, najjužnejšie položeného mesta v pásme pri hranici s Egyptom, informuje agentúra Reuters.

21.06.2024 13:24 , aktualizované: 14:12
izrael, gaza, rafah Foto: ,
Stúpajúci dym po izraelskom nálete východne od Rafahu v pásme Gazy.
debata

Pri izraelských útokoch v Gaze zomrelo v piatok najmenej 12 ľudí, informuje agentúra Reuters. Izraelské tanky sa podľa informácií Reuters teraz snažia dostať do západnej a severnej časti mesta po tom, čo sa armáde už podarilo dobyť východ, juh a stred Rafahu.

Pred začatím operácií v oblasti Rafahu v máji sa pred bojmi v iných častiach pásma v tomto meste ukrýval viac ako milión Palestínčanov, mnohí z nich teraz museli utekať znova. Podľa palestínskych zdravotníckych zdrojov bolo dnes pri izraelských úderoch v Pásme Gazy zabitých najmenej 12 Palestínčanov.

Jeruzalem, Izrael, Netanjahu, Hamas, Palestína, protest Čítajte viac Izrael možno opakovane pácha vojnové zločiny, tvrdí OSN. Protest proti Netanjahuovi rozohnali vodnými delami

Izraelská armáda dnes uviedla, že v oblasti Rafahu vykonáva presné operácie, ktoré sa opierajú o spravodajské informácie. Vojaci na mieste podľa armády s palestínskymi ozbrojencami zvádzajú boj na blízko a odhalili množstvo tunelov.

Podľa niektorých obyvateľov Rafahu sa izraelské operácie v oblasti v posledných dvoch dňoch zintenzívnili. Explózie a streľbu je v meste počuť takmer nepretržite.

Silné údery odporu

„Uplynulá noc bola jednou z najhorších v západnom Rafahu, oblasť bombardovali drony, lietadlá, tanky a námorné člny. Máme pocit, že sa okupácia snaží dokončiť dobývanie mesta,“ povedal Reuters v správe 45-ročný Hátim. „Dostávajú silné údery od bojovníkov odporu, čo ich možno spomaľuje,“ dodal.

Recep Tayyip Erdogan Čítajte viac Erdogan po izraelských úderoch označil Netanjahua za psychopata a upíra živiaceho sa krvou

Po viac ako ôsmich mesiacoch vojny sa teraz izraelský postup sústredí na dve posledné oblasti, ktoré jeho sily ešte neobsadili: Rafah na južnom okraji Pásma Gazy a oblasť okolo Dajr Balahu v strednej časti územia.

„Celé mesto Rafah je oblasťou izraelských vojenských operácií,“ uviedol starosta Rafahu Ahmad Súfí vo vyhlásení, ktoré dnes zverejnili médiá spojené s Hamasom. „Mesto prežíva humanitárnu katastrofu a ľudia kvôli izraelskému bombardovaniu umierajú vo vnútri svojich stanov,“ dodal.

V západnej časti Rafahu podľa odhadov palestínskych úradov a OSN zostáva menej ako 100-tisíc ľudí. Izraelská armáda tvrdí, že Hamas využíva civilistov ako ľudské štíty, čo ale skupina odmieta.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Pásmo Gazy #Rafah #izraelsko - palestínsky konflikt